Парламентът прие на първо четене Законопроект за енергията от възобновяеми източници (ВЕИ) в морските пространства. Вносители на предложението са от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната-Демократична България“ и ДПС. 112 депутати гласуваха „за“, 53 – „против“ и трима се въздържаха. От опозицията обвиниха вносителите в лобизъм и в това, че се опитват да бъде унищожат българския туризъм. Народните представители приеха срокът за предложенията между двете четения да е 28 дни.
Сред целите на законопроекта е да бъде насърчено ефективното използване на природните ресурси за производството и потреблението на електрическа енергия в морските пространства, както и създаването на условия тази електрическа енергия да бъде включена в преносната мрежа на страната. Министърът на енергетиката ще провежда държавната политика в планирането, изграждането и експлоатацията на вятърните електроцентрали в морските пространства.
Ще бъде уреден правно-административният път и принципи за планирането, изграждането, експлоатацията и премахването в края на полезния им живот на електроенергийни централи в морските пространства на България. По този начин ще се отключи потенциалът за местно производство и потребление на нисковъглеродна енергия в голям мащаб в отговор на геополитическите рискове пред националната енергийна сигурност и поетите ангажименти на страната за борба с климатичните промени, считат вносителите.
Целта е да се въведе Плана за действие за европейския сектор на вятърната енергия, чиято задача е значително да ускори инвестициите в нови вятърни мощности както на сушата, така и в морските пространства до 2030 година.
Ще бъде укрепена мрежовата инфраструктура и на регионалното сътрудничество, ускорено издаването на разрешения, ще се поддържат научните изследвания и иновациите. Същевременно с това се цели спазването на нормите за опазване на природното и биоразнообразие, интегрираното управление на морските дейности при постигане на баланс между интересите на корабоплаването и други икономически дейности в крайбрежните зони и морските пространства.
Нормативът е и в отговор на нарастващия инвеститорски интерес за развитие на вятърни централи в Черно море, заявяват от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.
От „Има такъв народ“ настояха да се удължи срокът между първо и второ четене за предложения. Те не са съгласни с правомощията на енергийния министър, като според депутата Павела Митова разпоредителят може да бъде само Министерският съвет. По думите ѝ „прозират доста лобистки текстове“.
Борисалв Гуцанов от „БСП за България“ определи проекта като „чудовищен“, който ще унищожи и българското море и туризъм. „Вие можете ли да седите на плажа и срещу вас да се върти перката за генериране на електричество“, попита той. Според него изграждането на такова съоръжение на дълбочина 200-300 метра ще струва много скъпо, всеки инвеститор ще гледа да го построи по-близо до брега, което ще унижи икономиката, туризма.
Председателят на енергийната комисия, който е и един от съвносителите на законопроекта – Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, обеща между двете четения да бъдат направени предложения в кои зони и на какво разстояние от брега трябва да бъдат разположени тези инвестиции. Ветрогенераторите ще са на плаващи платформи, закотвени на дъното, разясни той.
Че по никакъв начин тези ветрогенератори в морските пространства няма да засегнат туризма, корабоплаването, рибарството, увери Ивайло Мирчев от ПП-ДБ. По думите му перките ще са на 20 и 50 км навътре в морето. На 6 февруари предстои и кръгла маса, на която тези притеснения ще бъдат разгледани заедно със засегнатите страни. Той е на мнение, че ма опозицията не ѝ пречат „перките в Черно море“ а „независимостта на българската енергетика“.
Според Даниел Петров от „Възраждане“ този проект е внесен, за да „Разбута“ поне още десед закона, и да се смени предназначението на земеделски земи с цел инвестиционни намерения за изграждане на ВЕИ-та.
Не мисля, че има „морски“ депутат, който да подкрепи законопроекта в този му вид, аз също не го подкрепих, обяви след гласуването Любен Дилов от ГЕРБ-СДС. Той счита, че текстът е „много несъвършен“. И изрази надежда между двете четения да се включат много сериозни експерти.