„Ние минаваме от една ера в друга – от опасността да ни наложат наказателна процедура заради неспазване на европейското законодателство към промяна на нагласата ни към отпадъците. Нека въвеждаме дисциплина, без да налагаме наказания. Нека гледаме на отпадъка като на суровина.“
Това призова министърът на околната среда и водите Юлиян Попов по време на среща с представители на 100 общини, цитиран от пресцентъра на ведомството.
В нея участваха заместник-министърът Николай Сиджимов, ръководителят на Управляващия орган на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Галина Симеонова, директорът на дирекция „Управление на отпадъците и опазване на почвите” в Министерството – Светлана Божкова и експерти от екипите на двете дирекции.
На срещата бяха представени проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците и подзаконовите нормативни актове. Представителите на общините бяха запознати с процедурата за изграждане, разширяване и надграждане на общински и регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, която се финансира по Програма „Околна среда“ 2021-2027 година
Според министър Попов България е овладяла проблема с наказателната процедура за отпадъците, но много по-важно е състоянието на околната среда.
„Ако се качите на Витоша, сега може би няма да го видите от снега, но цялата планина е засипана с отпадъци. И единственият начин да се отървем от отпадъците, е ние да създадем пазар за тях. Не можем да обикаляме страната, да бъдем полицаи и да наказваме всеки. Затова е необходимо да променим нагласата на хората към отпадъците“, обясни министърът.
В проекта на гореспоменатия закон са предвидени нормативни изменения, свързани с екологосъобразното управление на отпадъците, които засягат задълженията на местната власт. По-важните от тях се отнасят до въвеждане на задължително разделно събиране на битови отпадъци на територията на общината, включително и на отпадъци от обувки и текстил, пепел и сажди с произход от частни домакинства. Проектът на изменение предвижда осигуряването на най-малко една площадка за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата на територията на общината, в това число и едрогабаритни отпадъци, опасни отпадъци и други.
Заместник-министър Николай Сиджимов допълни, че се предвижда организиране на разделно събиране на отпадъци от опаковки, което да обхване по-голямата част от населението. Той поясни, че ще се въведе задължение всички населени места с над 700 жители, включително курортните, да имат система за разделно събиране на отпадъци от опаковки. Така почти цялата територия на страната ще се покрие с такива системи.
За изпълнението на изискванията на нормативната уредба за разделно събиране на биоразградими битови отпадъци и тяхното последващо рециклиране, по Програма „Околна среда“ е подготвена процедура „Мерки за изграждане, разширяване и/или надграждане на общински/регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци“, която ще бъде обявена през март 2024 година.
Галина Симеонова представи пред общините възможностите по процедурата. Конкретни бенефициенти са 167 общини от 33 регионални системи за управление на отпадъците, които са включени в Приложение № 8 от Националния план за управление на отпадъците.
За останалите общини в приложението предстои да бъде обявена отделна процедура в началото на 2025 година. Те ще разполагат с общ финансов ресурс от 242.9 млн. лева. Допустими са също дейностите за изграждане, разширяване или надграждане на системите за разделно събиране и транспортиране на битовите биоразградими отпадъци чрез закупуване на необходимите съдове, техника и съоръжения за разделното събиране на зелените и хранителните отпадъци, с допълнителна възможност и за хартия, картон и дървесни отпадъци, които в момента се събират смесено.
Симеонова допълни, че общините ще могат да кандидатстват както самостоятелно, така и в партньорство по проектите и призова за прозрачност и диалог между всички в процеса.
Изпълнението им ще допринесе за постигане на изискванията на нормативната уредба за управление на отпадъците на национално ниво към 2030 г., свързани със задължителното разделно събиране на биоотпадъците и намаляване на количествата депонирани битови отпадъци.