От 2006 г. в. “БАНКЕРЪ” всяко тримесечие представя две свои уникални класации: за “Инвестиционен посредник” и за “Управляващо дружество”. На тази база отличава най-добре представилите се през годината дружества от двата сектора.
“Карол” оглави подреждането като най-добър инвестиционен посредник у нас за 2022 година.
Сега публикуваме поредната годишна класация за пазарното представяне на дружествата – инвестиционни посредници през 2022 година. Данните, на основата на които е направено подреждането на отделните фирми, са предоставени от самите тях, от “БФБ-София” АД, използвани са и собствени изчисления на редакцията.
Класацията обхваща периода от 1 януари 2022 до 31 декември същата година.
Пазарът на инвестиционното посредничество през 2023 г. отчете несигурността по света, породена от войни, проблемите с веригите на доставка, свиването нае търговията, рецесия в някои от големите икономики. Цените на акциите и на “Българска фондова борса” също се вписаха в тази турболентност на международните пазари – все пак доста са експортно-ориентираните компании. Разбира се, имаше и светли примери – например, книжата на “Шелли Груп” (по-рано “Алтерко”), чиито котировки летяха нагоре. Инвеститорите в “Софарма” също могат да са доволни. Производителят на лекарства увеличи капитала си, което вдигна пазарната му капитализация над 1 млрд. лева. Много фирми решиха да подкрепята плановете си с емисии на облигации. Остават очакванията обаче за нови големи публични предлагания на акции през 2024 година.
Остават и вътрешните ни проблеми – ниска ликвидност, липса на нови емитенти и на чуждестранни инвеститори. От друга страна, “Българска фондова борса” все още остава извън сътресенията по международните капиталови пазари. А развитието ѝ по собствени правила е причина през миналата година водещият индекс – SOFIX, да постигне 15-годишен максимум и завърши годината при 765.12 пункта.
Оборотът, който борсовите играчи у нас, е за над 1.22 млрд. лева
при 1.004 млрд. лева за 2022 година. На годишна база и броят на сключените сделки е по-висок – 105 202, спрямо 101 024. Това е резултат и от повечето емисии, които се търгуваха на БФБ, като те бяха 779 в края на декември, докато през 2022-а те бяха 775. Промяната се дължи основно на включването на нови емисии на сегментът за облигации от Основен пазар и нарастването на броя им до 95 и на пазарен сегмент beam Акции, който достига 16 емисии към края на четвърто тримесечие на миналата година.
Пазарната капитализация на пазарите, организирани от БФБ, през 2023 година обаче е намаляла до 15.50 млрд. лева, докато в края на 2022-а общата оценка е била 30.18 млрд. лева.
Движението на индексите бе сходно, единствено изменението на BGREIT е с различна форма, което се дължи на типа дружества, съставляващи индекса – инвестиции в недвижими имоти. Най-голямо в процентно отношение бе повишението от 2.19% в стойността на SOFIX. Широкият BGBX40 се понижи с 0.09% до 157.87 пункта. Стойността на индексa BGTR30 се повиши с 1.43% и спряна 799.40 пункта, а при BGREIT спадът за периода е с 0.22% до 190.30 пункта.
В края на 2023 г. броят на членовете на БФБ е 43 при 45 година по-рано.
“БФБ-София” изпрати още една година, в която имаме компания с милиардна пазарна капитализация. Въпреки, че е в лева, но и това дава самочувстие на пазара ни. В края на миналата година борсовите играчи вдигнаха цената на акциите на “Чайкафарма Висококачествените лекарства” АД до 17 лева за един брой, което означава, че компанията струваше 1 509 600 000 лева.
Данните за дейността си инвестиционните посредници през дванадесетте месеца на 2023 година не внесоха съществена промяна в подреждането на тези дружества в сравнение с крайното класиране на в. “Банкеръ” от 2022-а. Три от тях спечелиха точки и по четирите показателя, а това пък им осигури място сред номинираните и естествено ги постави на челните места в класацията. “Централна кооперативна банка” и “Юг Маркет” са новите имена сред номинираните, а от Топ 10 излязоха „Трейдгейт АГ“ – Берлин и “София Интернешънъл Секюритиз” АД.
Общо петнадесет от инвестиционните посредници взеха точки по отделните критерии, а дванадесет от тях получиха възможността (съгласно правилата) да се състезават за разпределението на местата в крайното класиране.
В края на декември миналата година “Карол” слезе от върха на класацията и отстъпи до третата позиция. С четири номинации и 34 точки (от 40 възможни) “Елана Трейдинг” стана
“Инвестиционен посредник на 2022 г.”
“БенчМарк финанс” пък се изкачи нагоре по почетната стълбица и завърши цикъла на второто място (с 28 точки).
“Централна кооперативна банка” е единствената кредитна институция, която спечели точки по два от показателите и влезе в Топ 10.
КРАЙНО КЛАСИРАНЕ
МЯСТО ДРУЖЕСТВО ТОЧКИ
1. “Елана Трейдинг” АД 34
2. “БенчМарк Финанс” АД 28
3. “Карол” АД 24
4. “АБВ Инвестиции” ЕООД 22
“Реал Финанс” АД 22
6. “Евро – Финанс” АД 19
7. “Първа ФБК” ЕООД 17
“Капман” АД 17
9. “Юг Маркет”” 16
10. ТБ “Централна кооперативна банка” АД 15
Забележка: Максималният брой точки е 40.
Изминалата година беше по-добра за борсовата търговия у нас от 2022-а. Без да се съобразява пвинаги със световните тенденции, цените на акциите растяха на БФБ, а заедно с това и оборотът. В резултат показателят
оборот на “БФБ-София”
достигна общата сума от 1.22 млрд. лева. Година по-рано борсовите играчи бяха изтъргували книжа за 1.004 млн. лева. Без изненада, банковите инвестиционни посредници се представиха повече от скромно, а в края на декември само една от тях – “Централна кооперативна банка”, беше сред номинираните по този показател.
По-високите цени на акциите изведоха две от дружествата през миналата година над гросмайсторската граница от 200 млн. лв. оборот, а други шест в Топ 10 прескочиха 100 млн. лева. “АБВ Инвестиции” е безспорният лидер със сключените договори на обща стойност над 261.56 млн. лева. “Реал финанс” е най-близо, като по сметките на неговите брокери има сделки за над 218.96 млн. лева. Тройката се допълва от “Централна кооперативна банка”. Това дружество има покупко-продажби за над 143.28 млн. лева.
Небанковите инвестиционни посредници овладяха Топ 10 през миналата година по показателя
сключени сделки на “БФБ-София”
“Карол” остава на върха, както бе и в последните няколко годишни класации. Неговите брокери са сключили 48 938 транзакции на БФБ. А оборотът в тях е над 110 млн. лева. “Елана Трейдинг” отново е първи подгласник с 26 234 сделки, а на третото място е “БенчМарк Финанс” с 13 846 договора.
Сред номинираните инвестиционни посредници по брой сделки през миналата година отново са и два от регионалните брокери. “Юг Маркет” от Пловдив има по сметката си 5224 сделки, а варненският “Реал Финанс” отчита 4655 договора.
Нито един от банковите брокери не направи достатъчно сделки, за да попадне сред десетте номинирани.
През миналата година единадесет от инвестиционните посредници са подготвяли проспекти за издаване на различен тип ценни книжа. От “Юг Маркет” имат най-много проспекти. Дружеството подготви документите на четири компании и оглави подреждането по показателя
брой емисии на акции и облигации
Два от брокерите са работили по два проспекта, одобрени от Комисията за финансов надзор, а останалите имат по един проект. През миналата година няколко от брокерите са подпомагали и процедурите по обратно изкупуване на акции в полза на различни компании. Прави впечатление, че някои от публичните компании сами подготвиха проспектите си и така намалиха активността при брокерите.
Към платформите за търговия на фондовата борса през Интернет има все по-голям интерес. Във всички има нови инвеститори, които са потърсили благоприятните условия за сключване на сделки, показва проучването на в. “Банкеръ”. Тъй като липсват публични данни за всички алтернативни web базирани системи, които са на пазара у нас, това прави подреждането по показателя
електронна търговия на “БФБ-София
донякъде условно. Информация получавахме през миналата година от няколко платформи: Elana BG Trader (на “Елана Трейдинг”), BenchMark BG Trader (на “Бенчмарк Финанс”), CTrader (на “Капман”), EFOCS (на “Евро-Финанс”) и Karoll Broker (на “Карол”). През първата платформа са търгували 31 477 човека, втората е ползвана от 9454 кленти, а третата – от 2650 абонати. От услугите на четвъртата са се възползвали 1565 клиенти. Данни за клиентите получихме и от “София Интернешънъл Секюритиз”, които са 461 клиенти, и от “Първа ФБК” – за 201 абонати.
Класирането по показателя “електронна търговия на БФБ-София“ е сборна оценка от три подкритерия: клиенти в различните електронни системи, брой на сключените сделки и реализиран в тях оборот. Изчисленията ни показват, че в края на миналата година “Карол” е на първо място в подреждането по този показател. Дружеството е с най-много сключени сделки при онлайн търговията и е с най-висок оборот. “Елана Трейдинг” пък е с най-много клиенти.
ПОБЕДИТЕЛЯТ
“ЕЛАНА Трейдинг” е един от първите инвестиционни посредници в България, който вече над 30 години заема водеща позиция в търговията на финансовите пазари и инвестиционно банкиране и е част от една от най-старите български финансови институции – “ЕЛАНА Финансов холдинг”. “ЕЛАНА Трейдинг” е ексклузивен партньор за българския пазар на американската брокерска компания Auerbach Grayson от 1998 г. насам, а е част и от брокерска мрежа в 123 страни. Дружеството е дългогодишен партньор на европейската Saxo Bank за България при предлагане на търговия на световните финансови пазари. Инвестиционният посредник предлага три платформи за електронна търговия на всички пазари: ELANA BG Trader (за “БФБ-София”), ELANA MetaTrader (за валутна търговия), ELANA Global Trader (с най-голямото разнообразие от инструменти на над 30 борси в света и на Forex). Анализите на компанията се публикуват от Thomson Reuters, Bloomberg, Standard & Poor’s Capital IQ, FactSet и други водещи международни информационни компании.
“ЕЛАНА Трейдинг” се представлява от председателя на съвета на директорите Радослава Масларска и изпълнителния директор Момчил Тиков.