През 2023 г. обемът на възобновяемите енергийни мощности, въведени в експлоатация по света, възлиза на рекордните 510 гигавата, според доклада на МАЕ „Възобновяеми източници“. Въпреки активното внедряване на възобновяеми енергийни източници в Европа, Съединените щати и Индия, неговите прогнози не позволяват постигане на целта, поставена от конференцията на ООН за климата и предлагаща утрояване на капацитета за възобновяема енергия до 2030 година. Изпълнението на задължението до голяма степен ще зависи от Китай, който през 2023 г. пусна в експлоатация толкова слънчеви панели, колкото целият свят през 2022 година. Но досега успехът на Китай във въвеждането на възобновяеми енергийни източници е до голяма степен осигурен от преки чуждестранни инвестиции, чийто обем сега намалява.
Обемът на капацитета за възобновяема енергия, стартиран през 2023 г., възлиза на 510 гигавата
(GW), което е с 50% повече от 2022 г., според доклада на МАЕ за възобновяемата енергия „Възобновяеми източници“. Според агенцията, през 2023 г. значително ще се увеличи използването на възобновяеми енергийни източници в САЩ, ЕС, Индия и Бразилия. Очаква се броят на слънчевите панели и вятърните паркове в тези страни да се удвои в следващите пет години. В ЕС ускореният ръст в внедряването на възобновяеми енергийни източници се обяснява до голяма степен с вътрешните “климатични” документи, в САЩ – с влизането в сила на закона за намаляване на инфлацията. В Индия и Бразилия то е обусловено с привлекателността на страните за чуждестранни инвестиции.
Очаква се през периода 2023-2028 г. глобалният капацитет за възобновяема енергия да се увеличи до 7300 GW (до края на 2022 г. това стана с приблизително 3 хил. GW), а 95% от увеличението ще бъде осигурено от разширяването на слънчевата и вятърната генерация.
Очаква се до началото на 2025 г. възобновяемите енергийни източници да „изпреварят“ въглищата
и да станат най-големият източник на електроенергия.
По този начин прогнозираният темп на внедряване на „чиста“ енергия ще позволи да се увеличи капацитетът на възобновяемите енергийни източници 2.5 пъти до 2030 година. В същото време на конференцията на ООН за климата (COP28) беше поставена по-амбициозна цел, която включваше утрояване на капацитета. Според МАЕ, нейното постигане може да се доближи чрез премахване на административните бариери и бюрократични проблеми, както и например ускоряване на издаването на разрешителни за изграждане на слънчеви електроцентрали. Въпреки това, дори ако повечето развити и развиващи се страни следват тези препоръки, необходимият темп на внедряване на възобновяеми енергийни източници няма да бъде постигнат без активното разширяване на използването на слънчевата енергия в Китай.
Според оценките на МАЕ,
именно Китай е осигурил миналогодишния рекорден ръст на добавения капацитет –
страната е пуснала в експлоатация толкова слънчеви панели, колкото останалата част от света през 2022 година. Това отчасти се дължи на падащите цени на батериите: тяхното производство значително надвишава търсенето. Според прогнозата, Китай може да постигне своите вътрешни цели за слънчева и вятърна енергия още тази година, шест години по-рано от очакваното.
Въпреки това, за да бъдат изпълнени глобалните задължения, Китай ще трябва да поддържа рекордно високи темпове на разширяване на възобновяемите енергийни източници дори след това.
Както напомня МАЕ, досега успехите на Китай в зелената енергия бяха осигурени, наред с други неща, от преки чуждестранни инвестиции и тяхното намаляване може донякъде да влоши динамиката. Да припомним, че както Министерството на търговията на страната съобщи миналата седмица, обемът на преките чуждестранни инвестиции в Китай през 2023 г. е намалял с 8% – до 1.13 трилиона юана (157.1 милиарда долара).