През настоящата учебна година Министерството на образованието и науката (МОН) подпомага 42 български неделни училища във Великобритания, а общият брой на децата и учениците, записани в тях, е над 5000 души.
Това стана ясно по време на посещение на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков в българското училище „Иван Станчов” към посолството на България в Лондон. През миналата учебна година то чества своя 35-годишен юбилей.
„Впечатляващ е възрожденският ви ентусиазъм, с който съхранявате и разпалвате българщината“, обърна се проф. Цоков към учителите и ръководителите на училището.
По думите му може да се използва и опитът на британската образователна система, защото децата трябва да учат за живота, а не за оценката. Той добави и че много от нещата, които учителите зад граница са успели да направят, са предизвикателства, с които и българската образователна система днес трябва да се справя.
По време на среща с представители и на други български училища в Обединеното кралство министър Цоков съобщи, че през 2024 г. в Националната програма „България – образователни маршрути“ на МОН ще има отделен модул само за българските неделни училища. По този начин повече български деца ще се докоснат до знакови места, свързани с историята ни, и ще заздравят връзката си с България.
Посланикът на България във Великобритания Марин Райков, който също присъства на срещата, подчерта колко важни са училищата, които действат към българските посолства. Той обърна внимание на значимостта на тези институции, които често са призвани да изградят умението на децата да комуникират със своите баби и дядовци, защото в противен случай езиковата преграда се оказва непреодолима. Според Райков днес тези училища са по-важни от всякога поради увеличаващата се българска диаспора.
На срещата стана ясно и че с подкрепата на МОН предстои да се организира Форум за българските училища в чужбина, в който ще вземат участие лектори от СУ „Св. Климент Охридски“ и Кеймбриджкия университет, а министър Цоков получи официална покана за участие в него.
Директори и учители от българските неделни училища разказаха за трудностите, които срещат, но и за голямата удовлетвореност от своята работа, когато виждат постигнатите резултати.
Българското училище „Иван Станчов” е създадено през 1987 г. като форма на обучение по български език и литература, история и география на България за децата на българските дипломати и служителите в български държавни фирми. В този си вид съществува до 1991 година, когато поради липса на средства е закрито. През есента на същата година посланик Иван Станчов създава ново училище, което отваря врати за децата на всички българи в Лондон, които желаят децата им да се обучават на родния си език от първи до осми клас. То продължава своята дейност и до днес и изиграва съществена роля за разкриване и развитие на български неделни училища към задгранични представителства в други точки по света.
През настоящата учебна година в него са записани 192 деца, като от тях 182 са включени в групи за допълнителни училищни дейности, сред които клубове за народни песни и танци, празници и традиции, театрален и кино клуб, групи „Околен свят“ и „Човекът и обществото“. Директор и учител по история е д-р Валентина Александрова-Кирова, която ръководи и българското училище „Слово” в Оксфорд. До миналата учебна година училището е ръководено от г-жа Снежина Мечева, която е първият носител на отличие „Пробуда“.
В българското училище „Иван Станчов” министър Цоков бе посрещнат от учениците с рецитал на емблематичните стихотворения „Обич“ на Дора Габе и „Татковина“ на Петко Славейков. Министър Цоков връчи на директора на училището знак с кирилицата с пожелание да продължи мисията на училището да съхранява българщината.