От “Българска роза-Карлово” очакват ръст на продажбите на козметика през първото тримесечие

маслодайна роза карлово

Прогнозите на мениджърския екип на „Българска роза“ АД – Карлово за първо тримесечие на 2024 г. са за увеличение в приходите от продажби, основно поради ръст на продажбите на козметика както на вътрешния пазар, така и за износ. Очакванията са за парични постъпления през януари в размер на 270 хил. лева.

От компанията обявиха, че няма други значими събития през четвъртото тримесечие и през 2023 година, оказали влияние върху финансовите резултати на фирмата освен военният конфликт между Русия и Украйна и произтичащите от него негативни ефекти върху икономическата активност, търговските отношения, цените на основните суровини и материали, включително на енергоносителите и инфлацията.

Предприятието в Карлово е специализирано в производството на натурални ароматични и синтетични продукти, изкупуване и производство на етерично-маслени продукти, парфюмерия, козметика, хранително-вкусови аромати, както и външна и вътрешна търговска дейност. Сред продуктите му е и лавандуловото масло, което се използва широко в парфюмерията. Други натурални продукти са: етерични масла и натурални екстракти. Освен натурални продукти предприятието произвежда и тютюневи соуси и аромати, които са предназначени за подобряване на вкусово-ароматичните качества на тютюна при производството на тютюневи изделия.

„Българска роза“ отчита продажби за месец декември миналата година в размер на 473 хил. лв. и с натрупване от началото на годината общо 4.41 млн. лева. Компанията обяви  неокончателен финансов резултат за 2023 година – брутна печалба (преди облагане с данъци) от 261 хил. лева.

Приходите от продажби на продукция на фирмата за миналата година са на стойност 3.58 млн. лв., в т.ч. 1.61 млн. лв. от износ на продукция – 44.97% от общите приходи от продажба на продукция. За 2022 г. паричните постъпления са били за 4.17 млн. лв., в т.ч. 1.63 млн. лв. от износ на продукция или 39.14% от тези приходи.

Планираният финансов резултат за 2023 г. съгласно актуализиран и приет от съвета на директорите бизнес-план е брутна печалба в размер на 269 хил. лева. Намалението на фактическия брутен финансови резултат е с 8 хил. лв., което е в резултат главно на нереализирани приходи от продажба на натурални ароматични продукти.

Рискове

Дейността на „Българска роза“ АД е изложена на валутен риск, тъй като голяма част от продукцията на дружеството се изнася в чужбина. Колебанията във валутния курс се отразяват, макар и слабо, тъй като предприятието извършва по-голяма част от своите разплащания (покупки и продажби) в лева или евро.

Лихвеният риск влияе слабо върху дейността на „Българска роза”, тъй като дружеството няма дългосрочни финансови задължения към финансови институции.

Като се вземе предвид предмета на дейност на фирмата от Карлово, то отрасловият риск, от една страна, е свързан с развитието на козметичната индустрия, и от друга – с наличието на суровини и материали за производството на натурално-ароматични продукти. Отрасловият риск характерен за козметичната индустрия се поражда от влиянието на научните постижения по отношение на активни съставки, отговарящи на все по-високите изисквания на потребителите, новите технологии, уменията на мениджмънта, силната конкуренция на вътрешни и външни пазари.

Поради факта, че основен източник на приходи за „Българска роза” са производството и продажбите на етерични масла и конкрети, основните рискови фактори за дружеството може да се окажат цените на световните пазари, вътрешна конкуренция, наличие на суровини и изменение на техните цени. Снабдяването със суровини и техните цени са в пряка зависимост от конкретните природно-климатични условия по време на кампания за прибиране на реколтата.

Основен акционер на дружеството е бившият приватизационен фонд “Стара планина холд” АД с дял от 49.99%, а “Гарант-5” ООД държи 32.94% от книжата с право на глас. Останалите книжа са собственост на по-малки инвеститори.

През последните дванадесет месеца акциите на „Българска роза“ радват инвеститорите. Цената им продължава да расте и от 1.625 лева за един брой през януари миналата година стигнаха до 2 лева в момента. Движението им е подкрепено и от изплащането на дивидент от печалбата за 2022 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст