Планът на Джорджа Мелони предвижда споразумения за енергетиката в замяна на сътрудничество за миграцията
Италия е домакин днес на среща на върха за Африка, по време на която италианският премиер Джорджа Мелони ще представи своя план за този континент, който ще помогне за развитието му и би трябвало, както тя многократно заяви, да даде на африканците право да не емигрират оттам към Европа, обобщават италианските медии и Франс прес, съобщава БТА.
Планът предвижда сключване на споразумения в областта на енергетиката и в други сектори в замяна на засилено сътрудничество в областта на миграцията. Подходът между партньорите по този план ще е като между равен с равен. Тази идея е заимствана от подхода на Енрико Матеи, основателя на италианския държавен енергиен гигант ЕНИ. През 50-те години на миналия век Матеи проповядваше нехищнически подход на сътрудничество с африканските страни, при който отношенията с тях трябваше да бъдат равнопоставени и развитите страни трябваше да помагат на африканските държави да развиват природните си ресурси. Мелони е привърженик също на този подход, ето защо нейният план се нарича “План Матеи” на името на Енрико Матеи.
Тази година Италия е ротационен председател на Г-7 и пое ангажимент в тази си роля миграцията и развитието на Африка да се превърнат в централни нейни приоритети. Според анализатори една от целите на Италия е да засили своето присъствие и влияние на континента, където Китай, Русия, Турция, Индия и Япония засилиха своята политическа тежест.
В Рим още вчера за срещата на върха пристигнаха лидери и представители на около 25 африкански страни. Първоначално списъкът с участниците не беше оповестен. Но после организаторите на форума поясниха, че в него ще участват председателят на Африканския съюз Муса Факи Махамат, лидерите на Тунис, Сенегал, Коморските острови, Република Конго, Еритрея, Гана, Кения, Мавритания, Мозамбик и Зимбабве. Във форума ще участват и министри от Алжир, Чад, Египет и Демократична република Конго и др. В срещата участват и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и председателката на Европейския парламент Роберта Мецола, както и представители на Международния валутен фонд, Световната банка и ООН. Те започнаха да пристигат в сградата на италианския Сенат, където ще се проведе срещата на върха, за да чуят какво ще съдържа италианският “План Матеи”, който ще им бъде представен от италианския премиер.
Очаква се специално внимание на форума да бъде отделено на Буркина Фасо, на Мали и на Нигер, в които управляват военни режими, които вчера обявиха, че се изтеглят незабавно от Икономическата общност на западноафриканските държави. Представители на трите страни няма да дойдат на форума в Италия.
Срещата на високо равнище ще приключи тази вечер.
Рим се надява да въвлече всички международни играчи в прилагането на своя план за Африка, който освен върху енергетиката, ще се фокусира и върху развитието на образованието, на здравеопазването и на водоснабдяването на континента.
Мелони дойде на власт през 2022 г. с програма, която обещаваше намаляване на незаконната миграция от Африка към Италия. Същевременно Мелони иска да превърне Италия в мост между Европа и Африка, като през този мост ще преминават нови пътища на доставка на енергийни ресурси за Европа, която се опитва да се отърси от зависимостта си от руските енергийни ресурси. В обратна посока по този мост ще минават големи инвестиции за развитието на Африка.
За момента Италия, която е силно задлъжняла, обаче няма необходимите средства, за да се превърне в голям играч в Африка. Правителството е отделило за периода 2024-2026 г. едва 2,8 милиона евро за “Плана Матеи”. А средствата за инвестиции в Африка трябва да са много по-големи, отбелязват Ройтерс и Франс прес.
Според “Кориере дела сера” Рим може да отпусне 4 милиарда евро по този план в идните 5 до 7 години, които да бъдат насочени в агроиндустрията, транспорта, инфраструктурата, основно енергийната.
Но Мелони разчита на това, че останалите европейски страни търсят алтернативни енергийни източници, които да заменят зависимостта от руския природен газ, и че заради това търсене ще се съгласят да подкрепят плана й.
Четиридесет организации, представляващи африканското гражданско общество, изразиха опасения, че този план може просто да засили достъпа на Италия до африканския газ в полза на Европа и да укрепи ролята на италианските компании в експлоатацията на природните и човешките ресурси в Африка.