30% от тях вече са експериментирали и с амфетамини, сочат данните от проведени анкети в над 50 училища в страната
Около 300 хиляди българи употребяват или злоупотребяват с психоактивни вещества, като в това число не влизат алкохолно зависимите, според данните на Държавния департамент на САЩ за България. Това стана ясно по време на пресконференция на Център за рехабилитация и психотерапия на зависимости „Кошер“. България оглавява класацията за ранна употреба на наркотични вещества едва на 12-13-14 години.
Желяз Турлаков от „Кошер“, психотерапевтът Георги Минчев и клиничният психолог Симеон Парлапанов обобщиха печалните данни пред Радио София.
„Повече от 10 години обикаляме почти цялата страна, посетили сме над 15 града, над 50 училища. В директни анкети с млади хора между 12 и 15 години откриваме, че 30% от тях са експериментирали с амфетамини, близо 70% от тях имат опит с алкохол, трева или някакъв друг тип психоактивно вещество. Този тип обяснения отпреди 10-15 години за леки и твърди дроги, при новите профили не е логично да се прави. Няма такова нещо“.
Желяз Турлаков обясни, че при новите дроги много по-бързо се привиква, а последствията са тежки. Той добави, че при новите вещества няма лекарствена опция. Единственото, което работи, е психотерапията, психо-социалната рехабилитация и общностен тип терапии.
„Да дадем пример с райския газ. Той има краткотрайно влияние, в рамките на 20 секунди, но в тези 20 секунди загубата на кислород до мозъка, уврежда трайно нервната система“, посочи той.
По думите на специалистите, към момента тийнейджърите са склонни към полизависимости, тъй като експериментират с повече от едно вещество. Това се отнася както за мъжете, така и за жените.
„Най-употребяваните вещества са амфетамини, метаамфетамини, все по-навлизащата т.нар. билка – това са деривати, в които дори самите хора, които ги продават нямат представа какво има вътре. Това е профилът – полизависмости. Много често заедно са хазартна, алкохолна и наркотична зависимост“.
България е единствената страна в ЕС, в която зависимите хора са вън от здравното осигуряване.