“Работна група ще обсъжда промените, които бяха приети при кандидатстване в медицинските специалности.” Това заяви пред БНТ просветният министър Галин Цоков.
Промените в балообразуването предизвикаха недоволство сред преподаватели и ученици. Министърът обясни и кога може да се използва оценката от повторно положената матура, на която децата отскоро могат да се явяват. “Това не е втора матура, няма да се отрази в дипломата за образование. Това е изпит по реда на матурите, който като оценка ще се признава само при кандидатстване в университет. Това е втори шанс за ученици, които не са успели да се справят със задачите. Втори шанс, възможност да повишават своя успех. Уточнява се дали да бъде в годината, в която завършват или през следващата година, или да има възможност за явяване през повече от една година”, обясни той.
Цоков коментира и темата за грипната ваканция и онлайн обучението в училищата. “В област Пловдив около 190 училища са преминали към онлайн обучение, както и две училища в област Габрово. София не се приближава към грипна ваканция. В София-област се очаква да има предложение за обучение от разстояние в електронна среда”, каза той. И подчерта, че българските учители и училища имат достатъчно опит по време на пандемията с обучението в електронна среда, който сега може да послужи за такова обучение. “Това е още една възможност да се комуникира с децата в ситуация на грипна епидемия, да се взаимодейства с учителя и да се усвоят умения в електронна среда”, допълни просветният министър.
По думите му с отпадането на таксите за студентите целта е висшето образование в България да стане още по-добро. “Така възможността студентите да останат и да работят в България е много по-голяма. Броят на студентите намалява поради демографската криза. За отпадането на таксите са необходими 150 милиона лева за 2024 година, ще се покрият вторият семестър за тази учебна година и първият от следващата”, уточни Цоков. Той отбеляза, че през последните години няма свободни места, но падат балообразуващите оценки.