Стопанският факултет и Физическият факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ обявяват прием за новата магистърска програма на английски език „Nuclear Technologies, Management and Innovations“.
Програмата, която се предвижда да започне от летния семестър на настоящата учебна година (края на февруари 2024 г.) е акредитирана от Международната агенция за атомна енергия. Това гарантира както високото качество на структурата и учебното съдържание, така и високата квалификация на преподавателския състав.
Кандидатури по новата програма ще се приемат до 31 януари 2024 г., а приемът ще се осъществява след подбор.
Стопанският факултет и Физическият факултет на СУ „Климент Охридски“ имат дългогодишно взаимодействие и тесни контакти с компании и институции от ядрената енергетика в страната и в чужбина. Участието в новата програма е възможност завършилите я специалисти да намерят перспективно място за реализация в интересен и изпълнен с предизвикателства сектор, какъвто е ядрената енергетика.
Образованието бе един от основните акценти в дискусиите по време на международната ядрена конференция
„Възможности на ядрената енергетика за декарбонизация на енергийния сектор – технологии, проекти и услуги“, която се проведе преди дни в София. Участниците изтъкнаха необходимостта от добре подготвени специалисти в областта на ядрената енергетика като едно от основните предизвикателства пред развитието на сектора и изграждането на нови мощности.
Човешките ресурси са огромно предизвикателство в ядрения сектор и една от нашите сериозни задачи е свързана с това да привлечем млади и мотивирани специалисти към един атрактивен и перспективен отрасъл, отбеляза Антон Иванов, съветник на министъра на енергетиката.
Според евродепутата Цветелина Пенкова, как да бъдат мотивирани младите хора да изберат ядрената енергетика като област за бъдеща професионална реализация трябва да бъде основна задача на държавното управление. По нейните думи, за конкурентното си развитие в Европа през следващите години секторът ще има нужда и от специалисти извън стария континент.
Знанията и квалификацията са сериозно предизвикателство, изтъкна и Димитър Стоянов от Центъра за ядрени компетенции – Козлодуй, фокусиран върху развитието на човешкия капитал. Според него, навлизането на изкуствения интелект ще направи някои професии излишни, но това пък е възможност за развитието на ядрената енергетика, която да се възползва от този освободен потенциал.