Разгадаха мистерията на гигантските взривяващи се кратери в Сибир

кратери, Сибир

Осем гигантски кратера с дълбочина 160 фута (50 метра) във вечно замръзналите части на Сибир озадачиха учените, след като бяха открити преди повече от десетилетие. Но наскоро бе намерено обяснение за тяхното образуване, съобщава LiveScience.

Кратерите са уникални и се намират само в северните полуострови Ямал и Гидан в Русия. Не е известно да съществуват другаде в Арктика, което подсказва, че ключът към този своеобразен пъзел се крие в ландшафта.

През годините изследователите са предложили няколко обяснения за появата на гигантските дупки. Те варират от метеоритни удари до експлозии на природен газ. Една от теориите предполага, че кратерите са се образували на мястото на древни езера, в които някога е бълбукал природен газ, издигащ се от вечната замръзналост под тях. Възможно е тези езера да са пресъхнали, излагайки земята под тях на ниски температури, които са запечатали отворите, през които е изтичал газът. Натрупаният в резултат на това газ във вечната замръзналост вероятно е бил освободен чрез експлозии, които са създали гигантските кратери.

Но моделът на пресъхналите езера не отчита факта, че тези “гигантски кратери за бягство”, както ги наричат учените, се срещат в различни геоложки условия на полуострова, не всички от които някога са били покрити с езера, се твърди при ново проучване, което засега обаче не е подкрепено от други експерти.

Предишни проучвания също свързват кратерите с натрупвания на природен газ във вечната замръзналост, но те не могат да обяснят защо дупките се срещат само в Северна Русия.

“По този начин образуването на така наречените гигантски кратери за бягство може да се приеме за индикация, че само на полуостровите Ямал и Гидан има условия, подходящи за тяхното образуване”, пишат изследователите.

Дебелината на вечната замръзналост на полуостровите Ямал и Гидан варира в широки граници – от няколкостотин фута до 1 600 фута (500 метра). Почвата вероятно изцяло е замръзнала преди повече от 40 000 години, затваряйки древни морски седименти, богати на метан, които постепенно се превръщат в огромни запаси от природен газ. Тези запаси произвеждат топлина, която разтопява вечната замръзналост отдолу, създавайки джобове с газ в основата й.

Вечната замръзналост в Русия и в други райони също, се размразява на повърхността поради изменението на климата. На местата, където тя вече е изтъняла на полуостровите Ямал и Гидан, топенето от двете страни и налягането на газа могат в крайна сметка да доведат до срутване на останалата вечна замръзналост, което да предизвика експлозия.

Този “ефект на шампанското” би обяснил наличието на по-малки дупки около осемте гигантски кратера, тъй като огромните парчета лед, изтласкани от експлозиите, може да са издълбали дълбоки дупки. Възможно е тези кратери да са много повече, отколкото предполагаме, добавят изследователите, тъй като водата и седиментите вероятно са запълнили някои от тях с течение на времето.

Освобождаването на природен газ и метан по време на тези експлозии може да активира климатична обратна връзка, ако глобалните температури продължат да се покачват и да ускоряват топенето на вечната замръзналост.

Според изследването в арктическата вечна замръзналост се съхраняват около 1900 милиарда тона (1700 милиарда метрични тона) парникови газове, включително въглероден диоксид и метан. Ето защо учените са загрижени от нарастващите емисии от размразяването на вечната замръзналост.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се сбъдне ли прогнозата на Борисов, че ако в парламента влязат 9 партии, кабинет няма да има?

Подкаст