Всички погледи са насочени към Федералния резерв

FED ще понижи лихвите само с 25 базови пункта през септември, вещаят икономисти

Паричният комитет на Федералния резерв приключва първото си за годината редовно съвещание и всеобщото мнение е, че ще остави щатските лихвени проценти на досегашните им равнища. Интригата обаче е пресконференцията на банковия председател Джеръм Пауъл след края на срещата в късните вечерни часове (българско време) на 31 януари, на която инвеститорите ще търсят насоки за момента в който институцията ще започне низходящия си лихвен цикъл.

Силната икономика на Съединените щати усложнява решението на централните банкери. Растежът е солиден, въпреки че лихвите са най-високи за последните повече от 20 години. БВП на страната се увеличи с 3.3% годишно през последните три месеца на 2023-а, докато ценовият индекс за персоналното потребление – водещият инфлационен индикатор за Федералния резерв, остава устойчиво на 2% за второ поредно тримесечие.

Инвеститорите залагат на 50:50 шанс първата лихвена редукция да стане на следващото събиране на американските парични стратези през март при 89% в полза на понижение месец по-рано. Мнозинството икономисти вече смятат за по-вероятно това да се случи късно на пролет или в началото на лятото.

Едно от сериозните опасения на банкерите е, че понижението на лихвите ще нагнети отново инфлационен натиск, още повече инфлацията, макар че отстъпва, все още не е доближила целевите 2% годишно. Множество експерти смятат, че инфлационно коригираните лихвени проценти влияят на преценката на Федералния резерв, защото, според тях, именно те наистина имат значение за стопанството. Особено след като инвеститори и кредитори вземат предвид бъдещата покупателна мощ на лихвения приход, който ще получат когато вземат решения.

Очакванията са Щатската централна банка да пипа внимателно. Пауъл вече намекна за три лихвени увеличения през 2024-а на последното за миналата година съвещание на паричния комитет в средата на декември 2023-а преди официални представители на институцията да започнат да бият отбой. При вероятно лихвено движение през март Пауъл би трябвало да отправи силно послание на 31 януари.

Банкерите обаче не изглеждат склонни да режат прекалено рано. “Преждевременните лихвени редукции могат да отприщят скок на търсенето, който да окаже възходящ натиск върху цените”, коментира директорът на клона на Федералния резерв в Атланта – Рафаел Бостик.

Щатският долар поскъпна в очакване на решението на американските парични стратези, особено по отношение на еврото. В началото на седмицата единната европейска валута поевтиня до 1.0795 щ. долара – най-ниската котировка от 13 декември 2023-а. Това до голяма степен се дължи и на слабата икономическа перспектива на европейските държави, която прави еврото по-непривлекателно. В обедните часове на 31 януари еврото се предлагаше срещу 1.0840 щ. долара

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст