Устойчив пазар, плавен ръст на цените и все по-млади купувачи през 2023 г.

Явор Пейчев устойчив пазар

Устойчив пазар на жилища със стабилни нива в броя реално сключени сделки – това характеризира изминалата 2023 г., според данните на „Имотека“, част от „Реалто Груп“. Покачването на цените продължава, макар и умерено – на годишна база то е в рамките на 11% в големите градове на страната. Същевременно ипотечното кредитиране остава ключов фактор на пазара, привличайки все по-млади участници към решението за покупка на жилище.

Според Явор Пейчев, изпълнителен директор на „Имотека“,стабилността, която се отчита в броя сделки през годината, се дължи в голяма степен на новото строителство. То предостави разнообразие от добри оферти, както и гъвкави схеми на плащане. „В същото време, очакванията за драстичен спад на цените в резултат от временното затихване на пазара, започнаха да избледняват. Хората с нужда от жилище разбраха, че отлагането само би оскъпило сделката им. Това особено силно се усети през последното тримесечие на 2023 г., когато отчетохме съществен ръст спрямо същия период на 2022 г.”, коментира Явор Пейчев.

Според него, в периода октомври-декември на всеки 100 новоизлезли оферти на пазара са се падали по 130 купувачи. Това представлява раздвижване спрямо края на 2022 г. и началото на 2023 г., когато съотношението беше 1:1.

Цените продължават своя плавен ръст,

но това важи основно за качествените имоти. Продавачите на някои надценени оферти – около 7-9% от всички, са направили известен коментар в цената преди да стигнат до сделка. В София нивата са нараснали с 10%, във Варна – с 6%, а в Пловдив – с 18%, посочват от „Имотека“.

Най-интересните за купувачите квартали през 2023 г. са Кръстова вада и Малинова долина, Младост, Овча Купел, Лозенец, Манастирски ливади. Наличието на метро или друг удобен транспорт е водещо за по-голямата част от хората. Очакванията са новите линии на метрото да раздвижат сделките в Слатина и Гео Милев.

Двустастайните и тристайните жилища продължават да са ключови за пазара,

следвани от многостайните апартаменти и къщите. Инвестиционните покупки пък представляват малко под 20% от всички през 2023 година. Според „Имотека“, строителните предприемачи в момента предлагат гъвкави схеми на плащане, което може да мотивира клиентите с инвестиционен интерес.

Близо половината от сделките в София са сключени с ипотечен кредит – тренд, който не се изменя съществено спрямо 2022 година. Участието на банките остава ключов фактор на пазара, което предопределя и все по-младата възраст на купувачите. През миналата година те са най-често между 25 и 40 години, като долната граница пада спрямо 2022 година. Най-активни са потребителите от IT сферата, те купуват за лично ползване и финансират по-голямата част от покупката си с кредит – от 50% до 80% от стойността. Лекарите и фармацевтите също са сред активните на пазара на жилищни имоти професии.

Друга група купувачи са хора от различни големи градове в страната,

които търсят жилища в София с инвестиционна цел или за децата си, за които предстои да бъдат студенти. Обичайно тези хора продават свои имоти или земи в близост до населеното си място, за да придобият недвижимо имущество в столицата.

„София продължава да е притегателен център за българите от останалите населени места. Наблюдаваме миграция към столицата от Велико Търново, Хасково, Стара Загора,  Благоевград, Пловдив, Плевен. Такова движение има и към Варна – от Разград, Силистра, Русе, Добрич, Търговище, както и в Пловдив – от Смолян и областта, Кърджали, Хасково, Димитровград, Пазарджик”, коментира Явор Пейчев.

Известна миграция се наблюдава и в рамките на градовете, посочват от „Имотека“. Някои купувачи се стремят да сменят настоящия си квартал с по-престижен такъв – с по-добра социална инфраструктура, транспорт, детски градини и училища и зелени площи. Водещият мотив за покупка обаче е друг – придобиването на по-голямо и комфортно жилище.

„Най-често срещаният мотив за покупка на нашите клиенти е да живеят по-просторно. От жилища с 2 или 3 стаи те се стремят да се преместят в 3 или 4 стаи. България продължава да е в челните места по пренаселеност на жилищата в Европа и това е съществен катализатор на пазара”, допълва Пейчев.

На пазара на наеми в София през 2023 г. се отчита повишение

както на цените, така и на търсенето. През януари 2023 г. средната цена за наем на 3-стаен апартамент в София е 1100 лева месечно, докато през декември тази стойност вече достига до 1300 лева на месец. 
При двустайните жилища картината е идентична – ако през януари средният наем е 760 лева, то през декември той вече е около 900 лева.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст