Приходите от дейността на ИТ компанията „Бианор Холдинг“ АД към края на четвърто тримесечие на 2023 година нарастват до 672 хил. лева при 466 хил. лева година по-рано. Те са основно от извършени услуги и получени дивиденти от дъщерни фирми. Това става ясно от финансовия отчет на дружеството. А навлизането на изкуствения интелект в софтуерната индустрия засилва конкурентния натиск в сектора.
„Бианор Холдинг“ е холдингово дружество от компании, които предлагат широк набор от специализирани IT услуги. Дъщерните дружества са с тясна специализация и експозиция към специфични рискове свързани с разработване, тестване и внедряване на софтуерни и комуникационни решения. Групата намалява специфичните индивидуални бизнес рискове, като придобива и управлява разнообразно портфолио от компании от различни области на ИТ пазара, с различни клиенти и екипи с различни специализирани умения.
В същото време разходите по дейността на компанията са нараснали през последното тримесечие на миналата година. Те са в размер на 889 хил. лева, докато в края на декември 2022 г. са били 626 хил. лева. Най-много средства са похарчени за външни услуги и възнаграждения, които са се удвоили.
В резултат на това дружеството завършва миналата година с нетна загуба от 217 хил. лева, която расте на годишна база (160 хил. преди година).
Рискове
Съществена част от договорите с клиенти на дъщерните дружества на „Бианор Холдинг“ са деноминирани в щатски долари и излагат компанията майка на валутен риск, като приходите от продажби могат да бъдат засегнати неблагоприятно при спад на курса на щатския долар спрямо българския лев. Значителна част от финансовите активи на холдинга, а именно инвестицията в Triller Hold Llc – САЩ, е деноминирана в долари и спад на курса на щатския долар би имал негативен ефект върху финансовите резултати на групата. Мениджърите приемат този риск за сравнително висок и с важно значение за дейността и затова частично го хеджират.
Бизнесът на „Бианор Холдинг“ е силно зависимо от способността да привлича, мотивира и задържа служители. Рисковете в това отношение са масово напускане на служители, или напускане на ключови служители поради интензивна конкуренция в ИТ сектора. От холдинга приемат този риск като съществен.
Други външни стратегически рискови фактори са динамичните технологични промени в сектора на ИТ услугите, увеличаването на позициите на международни и български конкуренти, отбелязват от компанията. Холдингът и неговите дъщерни дружества оперират в изключително динамичен сегмент, в който технологиите оказват значително влияние и са източник на конкурентно предимство. Мениджърите третира този риск като особено важен и го диверсифицира чрез придобиване на компании с различни технологични профили, специализирани в най-актуалните технологии и със силни конкурентни предимства. По този начин се обхваща по-широк спектър на ИТ услуги, без да се създава вътрешна конкуренция в групата.
Навлизането на изкуствения интелект в софтуерните компании може да представлява както възможност, така и стратегически риск. Основният стратегически риск, свързан с навлизането на изкуствения интелект в софтуерната индустрия е конкурентния натиск: ако конкурентите предложат по-добри решения с използване на изкуствения интелект, това може да доведе до загуба на клиенти. Разработката и управлението на изкуствен интелект изисква специфични умения и знания, и липсата на компетентност и подходящи специалисти може да бъде сериозен стратегически риск, посочват от фирмата. Дружеството оценява този риск като висок и с голямо значение за дейността, и влага инвестиции в обучение и развитие на умения, както и чрез придобиването на специализирана компания в областта на изкуствения интелект.
В подкрепа на плановете си за растеж, „Бианор Холдинг“ увеличи капитала си през четвъртото тримесечие във връзка придобиванията на конкуренти, които осъществява. Това стана чрез превръщане на част от печалбата в капитал с издаването на 5 729 595 броя нови обикновенни, поименни, безналични акции, всяка с право на глас и с номинална стойност 1 лев. В резултат той се промени от 1 145 919 лева на 6 875 514 лева.
Акциите на „Бианор Холдинг“ бяха прехвърлени също така от алтернативен пазар на БФБ на основен пазар. Котировките им устремно вървят нагоре. От 3.2181 лева за един брой преди година в момента тези книжа се търгуват по 4.04 лева, а пазарната капитализация на дружеството е над 27 млн. лева.