Щатският долар продължи да поскъпва на 6 февруари и достигна най-високите си равнища от средата на ноември 2023-а. Доходността на американския правителствен дълг се задържа висока след подема от последните дни, породен от промяната на нагласите на инвеститорите за посоката на щатските лихвени проценти. Доларовият индекс, който отчита пазарната оценка на зелените пари спрямо кошница от шест валути, надхвърли 104.50 точки, а ден по-рано другият измерител на доларовата сила – индексът на “Уолстрийт джърнъл” – приключи търговията си на най-високото ниво от средата на ноември 2023 година.
Възобновената мощ на американската парична единица се дължи основно на завоя на инвеститорските очаквания за началната дата и общата големина на лихвените редукции, които Федералният резерв ще направи през тази година. По-високите лихви предопределят и по-голяма доходност на щатските облигации, което ги прави по-привлекателни за глобалните инвеститори. А това налага покупката на долари за придобиването на книжата, респективно – по-значителната доходност.
Годишната възвръщаемост на базовите 10-годишни американски дългови книжа се стабилизира малко под 4.16% след като нарасна агресивно от равнищата си под 3.9% в края на миналата седмица.
Стабилните макроикономически показатели на Съединените щати, включително изненадващо силните резултати за пазара на труда, публикувани през миналата седмица, определено са фактор за отлагане във времето на първата лихвена редукция. От друга страна, другите глобални сили – от борещото се със слабостите китайско стопанство до геополитическата несигурност, засилват привлекателността на долара като спасително убежище. И, ако добрите новини за американската икономика продължат, конфигурацията може да се промени и дори да се наложи преоценка на доларовата перспектива до по-високи котировки.
Паричните стратези на Федералния резерв “свириха края” на агресивния възходящ лихвен цикъл на първото си за годината редовно съвещание, но не споделиха с пазарните играчи кога смятат да поемат по обратния път. А банковият председател Джеръм Пауъл коментира за репортери след края на сбирката, че понижение на лихвите през март не е вероятно.
Така, на фона на високите лихвени проценти в Съединените щати и на отказа на “Бенк ъф Джъпен” да внесе яснота дали ще промени политиката си на отрицателни лихви, най-потърпевша и с най-слаби постижения от валутите на страните от Г-10 се оказа японската йена. Тя е загубила повече от 5% от пазарната си оценка от началото на годината и в 16.45 ч. българско време на 6 февруари се предлагаше по курс 148.58 йени за един щ. долар.
Паричните стратези на еврозоната, подобно на американските си колеги, също не бързат с лихвените редукции. Но залозите на пазарните играчи, че Европейската централна банка ще започне да понижава лихвите по-рано от Федералния резерв, вероятно още през април, влияят негативно на единната европейска валута, която слезе до 1.0723 долара за едно евро на 5 февруари – най-слабата й котировка от 14 ноември 2023 година.
Очертаващата се перспектива за разтваряне на лихвената ножица в полза на зелените пари обезцени с около 2.3% еврото спрямо долара от началото на годината, като прогнозите са европейската валута да отслабне още – до 1.06 щ. долара.