След срещата в Министерския съвет между представителите на властта и протестиращите, стана ясно, че преговорите със земеделските производители продължават. Това ще стане в петък следобед.
Кабинетът продължава да търси приемлив за всички земеделски производители вариант на споразумение.
Премиерът акад. Николай Денков беше категоричен, че ще се подпомагат само зърнопроизводители, които са на загуба.
Макар данъчните декларации да са най-сигурният начин за доказване на печалби и загуби, кабинетът е готов да приеме и опростена справка за разходи и приходи с цел стопанствата да получат възможно най-скоро допълнителните помощи.
В разходната част на справката от зърнопроизводителите се очаква да представят разходи за оперативна дейност, включващи труд, рента, разход за семена, тор, препарати и услуги свързани с производството, уточняват от пресцентъра на Министерския съвет.
На срещата страните все пак се споразумяха за подпомагане със 150 млн. лева за секторите месо, мляко, плодове и зеленчуци, мед, маслодайна роза, тютюн и винени лозя.
Министър Кирил Вътев увери, че тези 150 млн. лева са от преструктуриране на бюджетите на министерството и на Държавен фонд „Земеделие“, а не от интервенциите в останалите сектори в бранша.