Приемането на България в Шенген по въздух и вода не променя нищо в условията за връщането на нелегални мигранти, които страната е изпълнявала и досега по Дъблинския регламент.
Това заяви министър-председателят акад. Николай Денков по време на днешния парламентарен контрол. Той отговори на два въпроса на Станислав Стоянов, депутат от “Възраждане”, свързани с условията на Австрия, които тя ни постави за частичното ни приемане в Шенген.
Премиерът бе категоричен, че не е вярно разбирането, че всички лица, които са регистрирани на територията на Република България след подадена молба за закрила, трябва да бъдат задължително приети обратно у нас. Той поясни, че това не съответства на заложените критерии за определяне на компетентност в Дъблинския регламент.
Стоянов постави въпроса и какъв е броят на лицата, за които България носи отговорност по споразумението от Дъблин и ще ни бъдат върнати от Австрия. Николай Денков посочи, че за периода от 1 януари – 31 декември 2023 г. България е определена като компетентната държава-членка по общо 5731 искания, получени от Австрия. За същия период са заявени едва 194 прехвърляния от Австрия към България, като реално прехвърлените, търсещи закрила, са само 113 души.
Денков допълни, че броят на лицата, за който България отговаря, се променя всеки ден в зависимост от изтичането на срока на трансфера, в рамките на който запитаната държава-членка е длъжна да организира прехвърлянето.
Премиерът отбеляза, че при 95% от случаите, в които сме изразили съгласие лицата да ни бъдат върнати, Австрия ни е известила, че това не може да стане в регламентирания шестмесечен срок, тъй като бежанците са се укрили или са в неизвестност.
Акад. Денков обяви и че през 2023 г. в България са подадени общо 22 518 молби за предоставяне на международна закрила от граждани на трети страни и лица без гражданство. За същия период от всички държави, прилагащи Дъблинския регламент, са получени 17 900 искания, като България е определена за отговорна държава-членка за общо 13 139 от тях. За 56% от лицата е получена информация, че те са в неизвестност и прехвърлянето им не може да се осъществи в установения шестмесечен срок.
Премиерът обясни, че при подадена молба за предоставяне на международна закрила, пръстовите отпечатъци на чужденеца се свалят в системата “Евродак”. След това те се сравняват в централната банка, за да се установи дали лицето е подавало молба за предоставяне на международна закрила в съответната държава-членка и ако не – коя друга е посочило. Така може да се прецени до коя страна да се изпрати искане с цел прехвърлянето му.