Зорница Русинова: Антиинфлационните политики, които държавата трябва да предприеме, нямат връзка с еврото

“Антиинфлационните политики, които чисто икономически държавата трябва да предприеме, не са пряко свързани с това, че България ще влезе на 1 януари в еврозоната.”

Това заяви Зорница Русинова – председател на Икономическия и социален съвет, изготвил доклад във връзка с членството ни в еврозоната в ефира на Българското национално радио.

Тя не отрече, че на някои стоки цените могат и да се повишат, но за други предвиди понижаването им. Русинова бе категорична, че трябва да има яснота по отношение на закръгляването на цените, както и че не трябва да се спекулира със страховете на хората, че валутният курс евро- лев ще се промени. По думите й той вече е договорен и ще остане същият.

Тя добави и че въвеждането на единната европейска валута в България няма да се отрази на осигурителната система, на здравеопазването и на пенсиите, а по-скоро ще имало положителен ефект върху икономическото развитие и съответно върху доходите. И тя обърна внимание, че след като България стане пълноправен член на еврозоната, ще има думата, когато се взимат решения за единната валута.

Русинова посочи, че в доклада на Икономическия и социален съвет се препоръчва да бъдат гарантирани достатъчно добри механизми, които ще дадат възможност на възрастните хора в малките населени места да са сигурни, че няма да бъдат излъгани, когато си обменят левовете в евро. Освен това в докладада се защитава единната позиция на бизнеса, синдикатите и гражданските организации, че трябва да има дълъг период на въвеждането на еврото, при който да участва не само БНБ, а и други банки и пощите, където хората да могат си обменят валутата без допълнителни такси.

Русинова настоява за дълга информационна кампания, за посочени телефонни номера, на които хората да звънят при съмнение за спекула и за дълъг процес, в който да се виждат цените на стоките и в евро, и в лева.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст