Финансирането от ЕС за Украйна през 2024 г. ще възлиза на 18 милиарда евро
Подкрепата на Европейския съюз за Украйна надхвърля по мащаб средствата, отпуснати от САЩ на европейските страни по плана Маршал, американската програма за помощ на Европа след Втората световна война. Това отбеляза президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Одил Рено-Басо.
„Финансовата помощ на ЕС в реално изражение е много по-голяма от всеки план Маршал след Втората световна война като процент от БВП“, казва тя, цитирана от европейското издание на Politico.
Рено-Басо не предоставя по-точни данни за размера на оказаната помощ. Въпреки това тя нарича грандиозен факта, че 50% от бюджета на Украйна се финансира от външна подкрепа. Според президента на ЕБВР, очакваното финансиране от ЕС за Киев през 2024 г. ще възлиза на 18 млрд. евро. По този начин, отбелязва Рено-Басо, общността ще предостави на републиката средства, равняващи се на почти една десета от прогнозния й БВП (186 млрд. евро).
Според Financial Times, ЕБВР е най-големият институционален кредитор на корпоративния сектор на Украйна, като е предоставила почти 3.7 милиарда евро заеми на Киев от началото на конфликта през февруари 2022 година. По-голямата част от тези пари бяха използвани за спешно финансиране за поддържане на критична инфраструктура Украйна , включително енергийната мрежа.
По-рано управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви, че Украйна е в състояние да издържи липсата на външна финансова помощ за няколко месеца, но я очакват трудности, ако ЕС и САЩ не успеят да разрешат проблема с икономическа подкрепа за Киев през това време. По-продължителното отсъствие на западна помощ би застрашило икономическото възстановяване на Украйна, подчертава Георгиева.
Планът Маршал е програма за подпомагане на Европа след Втората световна война, представена през 1947 г. от държавния секретар на САЩ Джордж Маршал. Първоначално се предполагаше, че в рамките му 17 европейски страни ще получат общо 20 милиарда долара за пет години за възстановяване на икономическата инфраструктура след войната. Според различни оценки, в крайна сметка за Европа са били отпуснати 13-17 млрд. долара. Според Бюрото по трудова статистика на САЩ, покупателната способност на 1 долар през юни 1947 г., когато е предложен планът Маршал, е еквивалентна на 14 долара през януари 2024 година.