Обединените арабски емирства, които бяха домакин на миналогодишната среща на върха на Организацията на обединените нации (ООН) за климата – КОП28, Азербайджан и Бразилия, домакини на предстоящите две срещи, заявиха, че ще се обединят, за да настояват за по-амбициозни цели и мерки за намаляване на вредните емисии. За това информираха от агенция „Ройтерс“.
Подготовката за климатичните преговори през 2024 г. и 2025 г. се провежда на фона на политически отпор на действията в областта на климата в някои страни. Това се случва, въпреки че екстремните климатични условия стават все по-чести и почти всеки месеци се разбиват температурни рекорди.
Сформираната „тройка“ ще се съсредоточи върху поемането на по-амбициозни ангажименти за намаляване на въглеродните емисии преди КОП30 през 2025 година в Белем, Бразилия. Тогава близо 200 страни трябва да представят актуализирани национални климатични цели, за които поемат обещания.
„Не можем да си позволим да загубим инерция, трябва да направим всичко възможно, за да поддържаме максималната граница от 1.5 градуса по Целзий, средна глобална температура“, заяви Султан Ал Джабер, председател на миналогодишните преговори. Тази цел бе заложена в Парижкото споразумение още през 2015 година.
Основната задача за тазгодишната среща на върха КОП29, която ще се проведе през ноември в Баку, Азербайджан, е да се договори нова глобална цел за финансиране на политиките за климата в развиващите се страни.
Но някои климатични дипломати вече гледат напред към срещата на върха в Бразилия през 2025 г., като следваща важна стъпка за глобалната климатична дипломация.
През 2024 г. – годината, в която ще се проведат доста избори, някои политици, като например Доналд Тръмп – борещ се отново да стане президент на Съединените американски щати, ухажва избирателите си, като се изказва скептично за необходимостта от по-строги мерки в борбата с климатичните промени.