Европейската централна банка (ЕИБ) обяви, че води преговори за отпускане на заем на Южна Африка за осъвременяване на пристанищната и железопътната инфраструктура – първият принос на институцията за пакта за декарбонизация, познат като Партньорство за справедлив енергиен преход (JETP). ЕИБ не разкрива размера на кредита, който е част от ангажимента й да предостави 1 млрд. евро по това споразумение за климата. Пактът за справедлив енергиен преход трябва да помогне на Южна Африка да спре да използва въглищата като източник на електроенергия и е подплатен от финансиране в размер на 8.8 млрд. щ. долара, обещани от Европейския съюз, които трябва да дойдат от ЕИБ, Франция, Германия, Съединените щати, Великобритания, Нидерландия и Дания.
“Тази потенциална инвестиция има за цел да подкрепи амбициите на Южна Африка за декарбонизация по JETP и да стимулира икономическия растеж чрез по-ефективен и надежден товарен транспорт”, обяви ЕИБ.
Преговорите за заема започват точно когато пратките на въглища и на желязна руда – две от най-едрите експортни пера на страната, са ограничени от ненадеждната железопътна система. А плодовете, предназначени за задграничните пазари, загниват в нейните пристанища, които са сред най-неефективните в света.
Кредитите на ЕИБ се отпускат при “благоприятна лихва” и вероятно ще бъдат допълнени и с безвъзмездно финансиране от Европейската комисия, съобщават банкерите.
JETP е договорен през 2021-а и се смята за прототип на подобни споразумения между някои от най-богатите световни икономики и зависимите от въглища държави като Индонезия и Виетнам. Южна Африка, която разчита на въглищата за генерирането на над 80% от енергията си, полага и усилия да увеличи производството на възобновяемите енергийни източници, да разшири електроразпределителната си система и да развие секторите за електрически коли и зелен водород.
През ноември и декември 2023-а, по договори извън JETP, ЕИБ е отпуснала 300 млн. евро на държавната Банка за развитие на Южна Африка, за да може тя да финансира проекти за възобновяема енергия на частния сектор в страната.
ЕИБ подпомага зеления преход и в други страни от глобуса, включително и България.
През 2023-а ЕИБ е подписала нови контракти за финансиране на проекти в Швеция за рекордните 2.91 млрд. евро, равняващи се на 0.53% от БВП на страната. Банковата група е подпомогнала 32 различни проекта – от финансирането на дребни и средни предприятия чрез Европейския инвестиционен фонд до едри инвестиции на ЕИБ в мегазавода за производство на литиево-йонни батерии “Нортволт” и в първия в света производител на стомана с нулеви нетни емисии “Ейч2 грийн стийл”. Свързаните с околната среда проекти са получили 76.7% от общия инвестиционен обем в Швеция през 2023-а.