Ротацията ще бъде най-лесна, ако с Габриел се разменим, категоричен е премиерът

ротацията, Николай Денков

Ротацията може да се направи най-лесно, ако стана външен министър – с Мария Габриел да сменим местата си. Премиерът и външният министър са хората, които контактутват с  ръководителите и международните представители на всички други държави. Те най-често работят заедно или се сменят, когато има нужда. 

Това заяви премиерът Николай Денков, който отговаря на въпроси на граждани и медии на живо на страницата на Министерския съвет във „Фейсбук“. Той даде пример с Люксембург и Великобритания, където също има практика на размяна на позиции между премиер и външен министър. 

Министър-председателят добави, че вече е имал среща с Мария Габриел за оценка на министрите. Тя е поискала срещи с всеки от министрите по отделно, на които да обсъдят приоритетите, като този процес тече и се очаква през следващата седмица да навлязат в по-дълбока дискусия. 

Денков подчерта, че нейното мнение е много важно, защото тя ще работи тясно с новите министри. И бе категоричен, че министрите не са на една или друга партия – те са получили одобрението на партийните лидери от двете страни. Премиерът посочи и че те трябва да си вършат работата без партийни пристрастия, а ако не се справят, да си отидат по професионални причини. 

Акад. Денков обясни и че част от хората, които са министри и зам.-министри сега, са предложени от ГЕРБ и Габриел. По думите му не съответства на истината, че ГЕРБ има само Мария Габриел в правителството. Той допълни и че след ротацията ГЕРБ ще има същия брой министри.

Премиерът коментира, че през последните осем-девет месеца има непрекъснати опити на различни институции да представят публично властта все едно, че е тяхна. Денков даде като пример президентската институция, от която, по думите му, няколко пъти се е чуло, че е единствената, която се справя. 

Той подчерта, че според Конституцията има разделение на властите, парламентът има право да „кове“ законите, да избира и контролира Министерския съвет, а той осъществява оперативната дейност в държавата и я управлява на базата на законите, които е гласувал парламентът. Денков добави, че всеки има своята работа и това е разделението на властите. Министър-председателят обърна внимание и че имаме и трета власт – съдебната, където трябва да се гледа много по-внимателно какво се случва, защото виждаме какви неща излизат и тя все още има какво да даде на обществото.

На въпрос, ако сега трябваше да съставя кабинет отново ли щеше да избере експерти или щеше да подходи по-политически, Николай Денков отговори, че ако фигурите не са експерти, много лесно могат да бъдат зависими от други хора, защото няма да знаят как да се справят с работата си. По думите му това, че почти всички са експерти, имат собствено мнение и могат да го отстояват, придава сила на Министерския съвет. Според него почти всички министри си тежат на мястото, имат мнение и могат да го защитават.

Той добави, че ще бъде направен преглед и на областните управители, заедно с този на министрите. И там, където има сериозни проблеми, може да има смени. Той отново каза, че не е толкова важно кой е предложил един или друг човек, а дали той става или не и това трябва да бъде решение със съгласие.

Премиерът бе попитан и дали има напредък в преговорите за приемането на България в Шенген и по суша. Той обясни, че с Австрия не се водят преговори, а се обсъжда с Европейската комисия какви да бъдат следващите стъпки. Денков добави, че този процес e координиран от представители на Комисията и заради това разговорите са основно с тях.

По думите му за влизането ни в Шенгем единствената съпротива идва от няколко политици в Австрия, които имат право да вземат това решение. Министър-председателят посочи, че България има подкрепа от всички останали държави.

Относно миграцията, премиерът коментира, че информацията за нея е била изнесена публично в Народното събрание, а всичко друго, казано от опозицията, е опит да се плашат и да се заблуждават хората. Той поясни, че съгласно Дъблинското споразумение всичко остава същото, като единственият ни ангажимент е да действаме по-бързо. Денков допълни, че приемаме и връщаме определени бройки на бежанци в държавите на произход. Той допълни, че между няколко десетки до няколко стотици годишно са върнати у нас. От Австрия през 2023 година са били приети 113 човека.

Според премиера външната ни граница е по-сигурна от всякога. Той обясни, че още се купува техника за нейната защита, но че намалява броят на мигрантите, които минават оттам. Денков бе категоричен, че България в това отношение се справя изключително добре.

Министър-председателят отговори и на въпрос, свързан с корупцията. По думите му правителството не е спряло да се бори с корупцията и са успели да свършат доста работа в рамките на това, което може да направи едно правителство.

Премиерът обясни, че за да се докаже, че един човек е корумпиран, трябва следствието и прокуратурата да свършат своята работа и накрая всичко да завърши с присъда в независимия съд. След като бъде подаден сигнал от министри и съответните правителствени органи, оттам нататък щафетата се поема от други органи, които са извън изпълнителната власт, които трябва да довършат работата.

Денков даде пример с Държавната консолидационна компания. Той за пореден път обясни, че когато са влезли, тя все още е имала възможност да прави „инхаус“ процедури без обществени поръчки, но те са ги спрели. Подадени са сигнали в прокуратурата и са възстановили няколко десетки милиони лева.

По случая с Мартин Божанов – Нотариуса, премиерът коментира, че се вижда още един случай, в който има явно преплетени интереси в правосъдната система. Според него правосъдната система по някакъв начин е свързана с политическо влияние.

Министър-председателят припомни, че първият случай, който придоби публичност, бе „Осемте джуджета“, но случаят не бе разплетен докрай. Той отбеляза, че сега има промяна – сменен е главният прокурор, борят се за правосъдна реформа. Денков изрази надежда, че този нов случай ще завърши с разплитане на зависимостите и ще стане ясно кой какъв е в тази история и той, съответно, ще получи наказанието си.

Премиерът коментира и вчерашните оставки в Софийската прокуратура. Според него те са знак, че може би започват да се разплитат зависимости, но трябва да се стигне докрай. Той добави, че е добре да се стигне и до политиците, които са осигурявали „чадър“.

Относно кръвните тестове за шофьори, които трябва да установят наличие на алкохол или наркотици в кръвта, Николай Денков заяви, че има много натрупани проби. Той съобщи, че имат договорка с двете лаборатории, които работят с новите машини, че ще пускат успоредно новите проби, които влизат, за да няма забавяне и постепенно ще изчистят и старите проби. С предимство ще бъдат пробите, които са свързани с тежки нарушения. Премиерът добави, че чакат още четири машини и процесът ще се отпуши.

По отношение на подписаното споразумение между България и САЩ за стратегическо сътрудничество за развитие на ядрената енергетика у нас, премиерът коментира, че до края на март 2024 година се очаква първа оценка от „Уестингхаус“ за прогнозната цена и структура на проекта, така че да се тръгне към подготовка и реализиране. Проектът трябва да е готов до средата на 2025 година, като се избира и строител. В средата на 2025 г. трябва да бъде подписан окончателният договор. До 2033 г. се очаква блокът да бъде построен.

Николай Денков отчете и като рисково забавянето в избора на регулаторите. Той обясни, че от няколко месеца се води разговора между партийните лидери какви да бъдат правилата, по които да се избират хората в регулаторните органи. По думите му тази дискусия в момента се е ускорила и има варианти как да се подходи.

Министър-председателят изрази мнение, че е правилно да се действа, както те са действали с министрите – всеки да може да предлага, да има обсъждане и накрая да има съгласие между различните участници в процеса, че тези хора са експерти и имат съответните качества. Денков обясни, че всяка една партия в Народното събрание може да предлага, както и външни организации, които имат поглед, но крайното решение ще е на Народното събрание, след отворен вход за номинации и публични дискусии за представяне на кандидатите.

Той посочи, че регулаторите са важни за хората и за бизнеса. Денков даде като пример Комисията за защита на конкуренцията, която трябва да следи има ли монополи, картели по отношение на мобилните оператори и бензиностанции. Премиерът добави, че това са дейности, които засягат живота на всеки един човек. А ако тази комисия си върши работата, това означава, че всички ще бъдат по-добре, ако тя не работи добре, всички ще бъдат по-зле.

По отношение на еврозоната премиерът отбеляза, че ние сме отличници по три от четирите показатели за еврозоната – отличници по дълг спрямо БВП, валутен курс и дефицит, но не и по инфлация, която премиерът определи като привнесен проблем.

Премиерът Николай Денков определи като невнимателно изказването на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, който предположи, че Съединените щати може да не защитят от руска инвазия онези съюзници от НАТО, които не си плащат за отбрана. Според Денков подобни думи могат да насърчат агресорите, като в случая той визираше руския президент Владимир Путин и водената от него война в Украйна. Денков обясни, че България си е научила  урока и след много години, в които е нямало инвестиции в армията, в последно време имаме много сериозен напредък.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст