Министерството на образованието и науката (МОН) стартира петгодишен проект „Силен старт” на стойност 105 400 000 лева. Сумата ще бъде инвестирана в дейности в подкрепа на над 75 000 родители и деца в градини и яслени групи за висококачествено образование и грижи в ранна детска възраст. Средствата са от Европейския социален фонд и от националния бюджет.
Подписи за неговото официално стартиране бяха положени от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и от проф. Георги Вайсилов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“.
Mинистър Галин Цоков изрази увереност, че благодарение на дейностите по проекта децата наистина ще получат силен старт в живота. Според него тази мащабна подкрепа със сигурност ще даде отпечатък върху качеството на българското образование. По думите му една от основните цели на проекта е да се разгърне потенциалът в предучилищното образование чрез подкрепа за личното развитие с оглед по-успешна социална реализация.
Проф. Вайсилов обясни, че този проект допълва грижата за ранно детско образование и надгражда добрите практики и натрупания опит от успешното изпълнение на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Той допълни, че политиката за приобщаващото образование в ранна детска възраст се допълва и с инвестициите по Плана за възстановяване и устойчивост, като предстои да бъдат изградени осем нови детски градини в София и да бъдат модернизирани още 49 в цялата страна.
По проект „Силен старт“ ще се предоставя допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайното приобщаване в предучилищното образование. За целта детските градини могат да наемат психолози, логопеди и ресурсни учители. Чрез финансирането на тази дейност ще се подобрят възможностите за осъществяване на индивидуалната и групова работа за психосоциална рехабилитация. Ще бъдат подкрепени и децата с изявени дарби.
На фокус ще бъде също и достъпът и трайното приобщаване на деца в предучилищното образование, като ще се цели да се намали броят на отпадащите от образователната система. Още на ниво градина или ясла децата ще бъдат включвани в допълнителни обучения, занимания по интереси, спортни занимания, дейности, свързани с опазване на природата.
Чрез различни инициативи и мероприятия родителите ще бъдат активно включвани в процеса на предучилищното образование и в живота на образователната институция. Интензивното взаимодействие с родителите ще се реализира на ниво детска градина и яслени групи и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование с цел формиране на положителни нагласи към образованието и към пълноценното участие на децата в образователния процес.
Предвидени са и обучения на над 3 500 педагогически и непедагогически специалисти (медиатори и социални работници), които предоставят експертно-методическа помощ по дейностите за личностно развитие.