Външно министерство би подкрепило запорирането на сметките на Руския културно-информационен център

руския културно-информационен център

Външно министерство би подкрепило компетентните органи в България да замразят активите на „Россотрудничество“, в това число на Руския културно-информационен център в София.

Това стана ясно от отговора на вицепремиера и външен министър Мария Габриел, който тя даде по време на петъчния парламентарен контрол на двама депутати от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“.

Кристина Петкова и Стоян Михалев се интересуваха дали сметките на Руския културно-информационен център в София са запорирани и ако да – как представителството продължава да функционира, заобикаляйки режима на санкциите.

Те поставиха и въпроса какви действия ще предприеме българската държава срещу дейността на центъра, която те определят като открито пропагандна. По-конкретно те посочват прожекцията на филма „Азовстал“, продукция на забранената за излъчване в ЕС телевизия „Russia Today“, както и организирането на изложба по случай 24 май, в която Светите братя Кирил и Методий са представени като реформатори на славянската азбука, като създатели на църковнославянския език и като първи разпространители на грамотността и просвещението в Древна Рус.

Мария Габриел не отговори конкретно дали банковите сметки на центъра са запорирани, но изрази позицията на Външно министерство, че е необходимо да се приеме нарочен нормативен акт, който да уреди в цялост обществените отношения и да регламентира правомощията и отговорностите на отделните инстутици по прилагането на ограничителните мерки на ЕС и на ООН на национално ниво с акцент върху замразяването на финансови активи.

Първият ни дипломат обърна внимание, че България се ръководи и спазва последователно единния подход на ЕС и на неговите държави членки спрямо Руската федерация след началото на войната в Украйна и ограничава до минимум сътрудничеството си с нея. Тя посочи и че България подкрепя всички 13 санкционни пакета на ЕС спрямо Русия.

В същото време тя информира депутатите, че Руският културно-информационен център в София се помещава в сграда, която е изградена на терен, преотстъпен от правителството на България на правителството на СССР чрез междуправителствена спогодба, подписана на 27 май 1975 година.

Освен това Мария Габриел посочи, че към днешна дата Руският културно-информационен център се ръководи от временно изпълняващ длъжността директор, който е част от състава на дипломатическата мисия на Руската федерация в София и заради това се ползва с имунитет по Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 година.

В същото време на центъра не е предоставен дипломатически имунитет по смисъла на Виенската конвенция за дипломатическите отношения. От друга страна Мария Габриел добави, че „Россотрудничество“ е в списъка на санкционираните организации съгласно ограничителните мерки на ЕС спрямо Русия, а Руският културно-информационен център на софийската улица „Шипка“ № 34 е посочен в рубрика на страницата му под заглавие „Руски домове зад граница“. Освен това от публикуваните на сайта документи става ясно, че сегашният управител на Руския културно-информационен център е бил началник на отдел в „Россотрудничество“.

Припомняме, че и предишен директор на Руския културно-информационен център в София бе свързан с „Россотрудничество“. Става въпрос за Павел Журавлев, който бе ръководител на неговото представителство в България.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст