620 млрд. долара за икономиката на космоса ще се инвестират през 2024-а

620 млрд. долара ще бъдат инвестирани в космическата икономика ядрено оръжие

Непосредствено преди руско-украинската война “да навърши” две години, американските разузнавателни агенции предупредиха, че Русия може да разположи ядрено оръжие на необичайно място – не някъде на Земята, а на сателити в орбита в космоса. Монтирането им там е не само военна заплаха, но и сериозен риск за космическата икономика, както и за земната заради малко известната, но бързо набираща скорост сфера, която застрахова сателити, но не предоставя покрития срещу ядрени оръжия. А това означава, че на карта са заложени стотици милиарди, а може би и трилиони долари когато се включат и услугите, разчитащи на сателитите, твърди Дейвид Уейд – гарант в космическия застрахавоталене консорциум Atrium Space Insurance Consortiumь, който издава застрахователни полици за “Лойдс”.

От обикалящите в орбита над 8 хил. сателита хиляди принадлежат на частни компании, по данни на сайта Orbiting Now, който събира данни в реално време от НАСА и от други източници. Твърди се, че руските оръжия са разработени да поразяват сателити в ниска околоземна орбита, където работят мнозинството търговски съоръжения.

“Старлинк” на “Спейс Екс” доминира базираните в космоса интернет-услуги, а “Амазон” има сериозни аспирации към тази сфера. Резкият спад на разходите за изстрелване на този вид апаратура през последните години, благодарение основно на “Спейс Екс”, позволи и на много по-дребни играчи да навлязат в бизнеса. Това доведе до надпревара, принудила Федералната комися за комуникации на Съединените щати да открие космическа служба през миналата година.

Уейд оценява общата стойност на всичките застраховани сателити в орбита на 25 млрд. щ. долара. В тази сума не влизат приходите, които те генерират и които, по сметки на асоциацията на сектора, за апарите за неправителствени услуги са били 113 млрд. щ. долара през 2022 година.

Инвестициите в космическата икономика нарастват бързо и през тази година могат да достигнат общо 620 млрд. долара, показват последните налични изчисления. Това е сериозен ръст спрямо вложените 545 млрд. долара през 2022-а, по оценка на Космическата фондация – неправителствена организация, предлагаща космическо обучение и стаж.

Стремежът към икономиката на космоса включва търсене на редки минерали и вода, туризъм, комуникации и инфраструктура за прехвърляне на данни. Преди четири дни луноходът на Intuitive Machines, транспортиран с ракета на “Спейс Екс”, стана първият частен апарат, кацнал на луната. Това вдъхва надежди за проучвания за вода, която би могла да се използва за получаването на гориво за по-далечни мисии.

Космическите оръжия могат да хвърлят сянка и върху други дейности. Ред сектори – от земеделието до технологиите, зависят от сателитите, а управлението на корабоплаването, транспорта, банковите услуги и продоволствените вериги разчита на GPS, изплозващи сателити. Тази заплаха може да потисне и оценките на космическите компании. И да попречи на плановете на американската администрация да привлече частни играчи точно когато Министерството на отбраната се готви да публикува подробности за новата си стратегия за “интегрирани търговски сателити” в националната сигурност, отбелязва Браян Уийдън – главен програмен директор на Фондация сигурен свят – неправителествена организация, работеща по космическата политика.

Някои експерти приемат скептично предупрежденията за риска, доколкото прецизирането му зависи от неизвестните факти за оръжието, плановете за действие при непредвидени ситуации на компаниите и други фактори. Съществуват и съмнения, че Русия би осъществила подобна заплаха, защото ще застраши и собствените си сателитни услуги и най-вече – ще наруши международния пакт за използване на космоса.

Все пак, “оръжейният риск” не се покрива от застрахователите, които изключват от полиците “военни действия, антисателитни устройства и ядрени реакции, атомна радиация или радиоактивно замърсяване (освен нормалната радиация в космическа среда)”, посочва Уейд.

Американският космически модел зависи силно от комерсиализацията, отбелязва Ръсел Сойер – брокер на космически застраховки в “Локтън” в Лондон. Правителството прехвърля риска на частните компании и тази тенденция може да се промени, ако тази ядрена заплаха е наистина сериозна. Което означава, че държавата трябва да се намеси.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст