Катар увеличава с 85% капацитета за производство на втечнен природен газ

катар увеличава с 85% капацитета за производство на втечнен природен газ

Катар планира да продължи да добавя нови производствени мощности за втечняване на природен газ след като откри огромни нови газови запаси – стъпка към удовлетворяване на амбициите на емирството да се включи в задоволяването на нарастващото търсене на горивото от Китай и от други азиатски нации. Мярката, която е извън предвидените увеличения на продукцията, обявени през последните години, ще качи общия производствен капацитет с почти 85% над сегашните равнища преди края на десетилетието, става ясно от официалното изявление на управляващите на 25 февруари.

Планът отговаря на предвижданията на държавата от Залива, че силното потребление на горивото ще продължи в периода на прехода на азиатските стопанства от въглища към по-чисти източници за добив на електроенергия – етап от усилията им да намалят замърсяващите атмосферата въглеродни емисии. Решението на Катар идва също след като Съединените щати преразгледаха собствените си планове за износ на втечнен природен газ, за да ги съобразят с влиянието им върху енергийната сигурност и въглеродния отпечатък на страната. Администрацията на президента Джо Байдън спря издаването на разрешителни за изграждането на нови терминали за горивото по щатското крайбрежие докато „изготви сериозна оценка на ефекта от износа върху енергийните разходи, американската енергийна сигурност и околната среда“, заяви Байдън през януари.

Новата програма „ще изведе газовия сектор на Катар до нови хоризонти“, заявил министърът на енергетиката на емирството Саад Шерида Ал-Кааби. Страната му вече е един от най-едрите доставчици на втечненото синьо гориво в света, съревновавайки се с Австралия и със САЩ за първото място. В момента Катар има капацитет за производството на 77 млн. тона годишно, които до 2027-а ще нараснат до 126 млн. тона за година. Държавната енергийна компания „Катар енърджи“ обяви, че ще добави още 16 млн. тона годишно до края на десетилетието, с което общият производствен капацитет ще достигне 142 млн. тона – почти 85-процентен ръст над сегашните равнища.

Катар повиши обема на газовите си запаси с около 14% – до 56.634 трлн. куб. м, след откритите нови находища в огромното Северно газово поле на страната, голяма част от които може да се извлече.

Търсенето на втечнен природен газ нарасна след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022-а в хода на усилията на Европа да замени загубените руски газови потоци с доставки от други държави. И докато Европа и Великобритания полагат усилия да снижат зависимостта си от синьото гориво, за да редуцират емисиите от въглероден двуокис, други се насочват към него като към по-нисък замърсител на околната среда от въглищата.

В публикуван през февруари доклад един от световните газови и петролни лидери „Шел“ прогнозира, че глобалното търсене на втечнен природен газ ще скочи с над 50% – до 625-685 млн. тона до 2040 г. и ще продължи да нараства и през идното десетилетие, защото Китай и развиващите се азиатски стопанства се прехвърлят от въглища към газ.

Катар вече подписа две мащабни сделки за газови доставки с Китай през последните 15 месеца. През юни 2023-а емирството се споразумя да продава по 4 млн. тона втечнен газ годишно на „Чайна петролиъм корпорейшън“ за период от 27 години след като през ноември 2022-а подписа подобен контракт и с китайския „Синопек“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст