Първият ден на март носи името на Баба Марта. Старите хора казват, че на този ден пред всяка къща трябва да се завържат пресукани червени конци, за да посрещнат пролетта и да се сгреят от нейните лъчи.
В знак на почит към Баба Марта и за да си пожелаем здраве и благополучие, на 1-ви март си подаряваме мартеници. Тези малки, но пъстроцветни украшения крият в себе си много символика.
Белият цвят символизира дълъг живот, а червеният – здраве и сила. В някои части на България, например в Родопите, мартениците се правят с много цветове. Синият цвят символизира водата и небето, зеленият – здраве, плодородие и възраждане.
Важно е конецът на мартеницата да се усуква наляво, за да е силна защитата.
Традицията повелява да носим мартеницата докато не видим щъркел или напъпило дръвче. Тогава я сваляме и я слагаме под голям камък. След девет дни, по броя на събралите се под камъка животинки, можем да гадаем какви придобивки ни очакват през годината. Други предпочитат да хвърлят мартеницата в реката, за да им върви по вода.
Според народната митология, Баба Марта е била капризна и своенравна жена. Нейното настроение определяло времето – когато се смеела, греело слънце, а когато се ядосвала, изпращала студ и мраз.
Наричаме месец март “женски месец”, но в народните предания Март е бил мъж с две жени – едната млада и красива, а другата стара и грозновата. Когато поглеждал към красивата, слънцето засиявало, а когато се обръщал към грозната, ставало студено и мъгливо.
още на : Започна продажбата на билети за 28-ия “София Филм Фест” (banker.bg)