Херман Холерит създава първата машина за обработка на масиви от данни

Херман-Холерит-Hollerith масиви данни

Американският предприемач и инженер Херман Холерит е откривател на наречения на него метод за обработка на данни чрез перфокарти. Основавата от него компанията е прераснала по-късно в International Business Machines Corporation (IBM).

Холерит е роден в семейството на немски емигрант в Бъфало на 29 февруари 1860 година. През 1879 г. Херман завършва училището за минно дело в Колумбийския университет. После става асистент на професор У. Трубридж (W.P. Troubridge) първоначално в Колумбийския университет и след това в Бюрото за преброяване на населението (U.S. Census Bureau), сътрудник на което е професора.

През 1882 г. Херман започва да преподава в Масачузетския технологичен институт, а през 1884 г. отива в на работа в патентното бюро на САЩ.

През 1880 г. той разработва оборудване за работа с перфокарти (Патенти на САЩ 395781, 395782 и 395783), което има значителни успехи при преброяването на населението през на САЩ през 1890 и 1900 години.

Херман Холерит влиза в историята на развитието на компютърната техника като

откривател на табулиращата машина.

Табулиращата (табулаторна) машина или накратко табулатор е историческа електромеханична машина, предназначена за автоматична обработка (сумиране и сортиране) на числова и буквена информация, записана върху перфокарти, като резултатите се получават върху хартия или специални бланки. Известна е и като сметачно-аналитична или статистическа машина.

Използвани са за обработка на масиви от информация преди широкото навлизане на компютрите. В България са използвани в изчислителните центрове като спомагателно оборудване за обработка на сравнително по-малки масиви информация, които не изискват извършване на логически операции.

Табулаторите могат достатъчно ефективно да извършват действията събиране и изваждане. Умножението и делението се свеждат до последователно многократно събиране и изваждане. Работата на машината се управлява чрез последователно превключване на щифтовете в комутационния панел (предшественик на компютърната програма).

Херман Холерит през 1890 г. основава компанията Tabulating Machine Company, прераснала по-късно в International Business Machines Corporation (IBM), с прякор Big Blue. През 1911 г. четири компании, включително фирмата на Холерит, образуват пета компания Computing-Tabulating-Recording Company (CTR). Тази компания при Томас Уатсън е преименувана в International Business Machines Corporation през 1924 година. Днес американската мултинационална технологична компания, с централен офис в Армонк, Ню Йорк, присъства в над 175 страни. IBM е най-голямата индустриална изследователска организация в света, с 19 изследователски съоръжения в дузина държави, като държи рекорда за най-много годишни патенти в САЩ, генерирани от бизнес за 29 последователни години от 1993 до 2021 година.

Първото приложение на табулиращата (табулаторна) машина е за преброяване на населението, като клиент е правителството, но много скоро и предприемчивите бизнесмени осъзнават, че скоростта, с която се обработва информацията, може да им донесе полза.

Първото бизнес приложение е в железниците – през 1896 г. компанията New York Central and Hudson River Railroad намира приложение на табулатора за отчитане на превозваните товари и за извършване на статистически проучвания с цел подобряване на организацията на работата.

Табулаторната машина започва да навлиза в офисите с цел обработка на данните за продукти, складови наличности, клиенти и т.н.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст