“Г-н Гуцанов, не знам в една и съща ли държава живеем?” Така реагира премиерът Николай Денков по време на блиц контрола в отговор на упреците на депутата от “БСП за България”, че кабинетът не е свършил нищо през последните девет месеца.
Той имаше предвид по-конкретно енергийния министър, обявил в началото на мандата си, че “Боташ” е корупционна сделка, а по-късно оставил договора с турската компания без никаква промяна.
Денков обясни, че преговорите с турската страна продължават, като основният проблем е дали ще могат да се предоговорят част от условията по сключеното вече споразумение или то ще трябва да бъде прекратено.
По отношение на питане за затварянето на “Мариците”, отново въпрос от страна на Гуцанов, Денков отговори, че България внася ток, защото години наред хората били лъгани, че трябва да разчитат изключително на енергията, произвеждана от въглища. В същото време съседните държави развивали други енергийни източници. Ето защо сега България ще трябва да си върне мястото на енергиен хъб и да внедри новите технологии, като ги интегрира заедно с тези енергийни мощности, с които вече разполага.
Премиерът не се съгласи категорично с Гуцанов, че в държавата ни нищо не се случва и му припомни, че в нея само преди две седмици били показани завършените агрегати след ремонта на “Белмекен”. Освен това тече ремонтът на агрегатите на ПАВЕЦ “Чаира”, мощностите на възобновяемите източници непрекъснато се увеличават; вече са сключени договорите за ядрените централи и се очаква до до месец и половина да има предварителна оценка на цената.
“Това е държавата, на която аз съм министър-председател през последните девет месеца, но вие очевидно си живеете, в държавата, в която Белене все още е корупционният проект, от който беше изкопана една дупка и бяха оставени два реактора без никакъв шанс да бъдат реализирани след войната, която започна Кремълският режим срещу Украйна”, не скри раздразнението си премиерът Денков.
Гуцанов преди това го предизвика, споделяйки, че се радва, че на премиера Денков му остават само пет дена на поста и след това ще може да се завърне към химията си. Преди това той го помоли да не превръща България в експериментална площадка, имайки предвид планираната за използване технология за 7 и 8 блок на АЕЦ “Козлодуй”, която е изпробвана досега само при един блок в Съединените щати, а освен това ще струва на България 30 млрд. долара, а проектът АЕЦ “Белене” е щял да й струва само 5 млрд. долара.
Във връзка с ядрената централа имаше и други въпроси – един от тях бе поставен от депутата от “Възраждане” – Йордан Тодоров, свързан със съхраняването на ядрените отпадъци. Денков отговори, че не се предвижда никаква промяна в режима, който досега е бил на принципа за временно съхраняване на отпадъците. Той обаче призна, че в момента се обсъжда вариант с няколко държави – като Франция, Финландия и други страни зад Атлантическия океан, за това каква е възможната технология за дългосрочно съхранение на ядрени отпадъци.
Денков трябваше да отговори и на въпрос, който бе поставен и на Мария Габриел, която също участваше в блиц контрола заедно с премиера. Но докато от нея лидерът на “БСП за България” Корнелия Нинова не искаше конкретни числа, а по-скоро отговор – по същество, то депутатът от “Възраждане” Цвета Рангелова настояваше премиерът да й каже колко е точната бройка на депортираните мигранти от Австрия, колко от тях са осъждани и следва да изтърпят наказанието си у нас, къде са настанени докарваните с белезници чужди граждани – дали в затвора или в бежанските центрове?
Премиерът й обясни, че няма как по време на блиц контрола да й цитира конкретни числа, но добави, че само преди месец е изнесъл информация, че бежанските центрове са запълнени на 54%, докато преди това били на 72% – т.е. няма никаква опасност от препълване на центровете. Денков обаче пое ангажимент да изпрати допълнително информация дали на България са връщани осъдени лица, за каквито не за първи път попита Корнелия Нинова. И Мария Габриел също пое ангажимент да провери информацията, изнесена от лидера на социалистите, според която Австрия ни е изпратила обратно осъдени за предумишлени убийства и сексуални посегателства. В същото време тя посъветва Нинова да пренасочи въпроса си към вътрешния министър Калин Стоянов.
На вицепремиера бе зададен въпрос защо е съобщила, че няма да подпише меморандума, предложен от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”, първо на среща с посланиците на Европейския съюз, на което тя отговори, че това нейно действие демонстрира, че държавата ни е предвидим и равностоен партньор, който ясно заявява на останалите членки в общността какво смята да прави и защо.