ГЕРБ представя проект на споразумение с ПП-ДБ

Водещи кметове от ГЕРБ ще бъдат предложени за водачи на листи

На 8 март ще стане ясно дали партньорите в управлението ще си стиснат ръцете

Днес от 12 ч. в Националния дворец на културата ще се проведе национално съвещание на ГЕРБ. На него лидерът на партията Бойко Борисов ще представи проект на споразумение за съвместно управление с “Продължаваме промяната – Демократична България”, което ще бъде с хоризонт в следващите 3 години.

Националното съвещание ще е във формат: Изпълнителна комисия на ГЕРБ, народни представители на партията, областни координатори, кметове на общини и райони, избрани от ГЕРБ, общински и районни ръководители на партията.

В края на миналата седмица стана ясно, че преди предстоящата ротация всеки от партньорите във властта си е заложил свой дневен ред.

ГЕРБ са насрочили за днес – 5 март, национално съвещание, на което ще представят проект на коалиционно споразумение с ПП-ДБ. На 6 и 7 март от партията ще са на конгрес на Европейската народна партия. На 8 март е насрочена среща с ПП-ДБ, от която да стане ясно ще има ли сглобка.

ПП-ДБ имат различна програма от тази на ГЕРБ. За днес те планират среща за регулаторите и комисията по корупция, на която са поканили за разговори партията на Борисов. На 6 март премиерът Николай Денков ще подаде оставка, а на 8 март ще се срещнат с ГЕРБ, за да стане ясно ще си стистан ли ръцете или ще се стигне до нови предсрочни избори.

Как се стигна до тук?

Всичко започна след като на 20 февруари ПП-ДБ изненадващо предложи подписване на меморандум с ГЕРБ, който да урежда отношенията и приоритетите между двете формации до края на пълния четиригодишен управленски мандат. Офертата дойде в момент на изострено напрежение заради предстоящата ротация в правителството.

Решихме да направим смяна на подхода – изработихме меморандум, който е нашата начална преговорна позиция. Когато го финализираме, той трябва да стане договор“, заяви съпредседателят на “Продължаваме промяната – Демократична България” Кирил Петков.

Чрез меморандума коалицията предлага да бъде съставен публичен график за попълване на регулаторите и правила за носене на политическа отговорност от страните по споразумението за техните номинации.

Имаме много ясно предложение към колегите от ГЕРБ, че първо трябва да се мине по много прозрачна процедура за всяка номинация с тест за интегритет, проверка за корупция. Един път, когато се мине през тази тежка процедура, разпределението между нас и ГЕРБ-СДС да бъде по равно. Това означава, че ако някой реши да припознае кандидат от обществена организация или от друга политическа партия, това става през депутат от ПП-ДБ или ГЕРБ-СДС и тази номинация се води като част от групата на тази партия. Последната стъпка е двете сили да могат да сложат вето на номинацията на другата партия, ако по време на проверките излиза, че тази номинация ще накърни репутацията на институцията“, разказа Петков.

По думите му основната цел е плавно извършване на ротацията през 9 месеца, но поставяне на основите на стабилното управление и реформите за следващите четири години.

Отговорът не закъсня, а предложеният документ определено разгневи Борисов, който дори заговори за нови избори: “Този меморандум – това е всичко друго, но не и принципно. Да поделим с Кирил държавата на две. За мен от всичко това написано, изборите две в едно са логичен завършек на тази некоалиция“.

Вицепремиерът Мария Габриел също изрази твърда позиция по отношение на меморандума на ПП-ДБ: “Няма да подпиша меморандума. По същество този документ предлага, забележете, две политически сили да се споразумеят в абсолютно противоречие на Конституцията, демокрацията и европейската практика“.

Няколко дни по-късно ГЕРБ реши да контраатакува като предложи на ПП-ДБ коалиционно споразумение. “Внимателно прочетох техния меморандум. Понеже сме отговорна партия, повече в такива сглобки, недоизказани, няма да участваме. В рамките на 10 дни, може и по-малко, ще изготвим едно коалиционно споразумение“, обяви Борисов.

Едно от предложенията на ГЕРБ в споразумението е броят на министрите да бъде пропорционален на парламентарното представителство с ясно носене на отговорност от политическите сили, които ги номинират.

Първо почваме с министрите – договаряме се с тях, пропорционално според електоралната тежест, изразена през депутатите в парламента. Защото сега се оказа, че ДБ имат три министерства – правосъдие, здравеопазване и туризъм. Аз ще предложа на Кирил Петков, докато готвим всичко това, още сега да започнем с КЗК, защото това му вади очите, и регулаторите, които са с 121 гласа и след това тези, които са със 160 гласа“, каза Борисов.

Заради решението на ГЕРБ да чака до последно за представянето на идеята си за споразумение, няма ясен отговор дали договорената преди 9 месеца ротация все пак ще се състои. Изглежда основната разделителна линия остава въпросът каква да е ролята на ДПС, защото меморандумът на ПП-ДБ тотално ги изключва от схемата в “делкането” на държавата.

Някой иска да си делне държавата по един много екзотичен начин мога да кажа: Видяхме, че колегите обичат да се бутат в регулаторите. Няма нищо за хората. Има само делкане на служби, делкане на прокуратура, делкане на съд, делкане на Антикорупционна агенция. Ние ще се противопоставим с това, че няма да подкрепим това делкане, съгласно конституцията, където има блокираща квота от 160 гласа. Ние в делкане няма да участваме“, коментира преди дни председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски по повод предложения меморандум от ПП-ДБ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст