Русия обмисля да постави атомна електроцентрала на Луната в периода 2033 г. – 2035 г., заедно с Китай. Това заяви днес, 5 март, Юрий Борисов, ръководител на руската космическа агенция „Роскосмос“, цитиран от „Ройтерс“.
Според него, това може един ден да позволи изграждането на лунни селища, защото слънчевите панели върху спътника на Земята няма да могат да осигурят достатъчно електричество за захранването им, докато ядрената енергия може.
Борисов, който е и бивш заместник-министър на отбраната, поясни, че Русия и Китай са работили съвместно по така наречената лунна програма и че Москва е успяла да допринесе със своя опит в ядрената космическа енергия.
Според Борисов това е много сериозно предизвикателство и трябва да се направи в автоматичен режим, без присъствието на ббхора.
Борисов обърна внимание, че руснаците планират да изградят товарен космически кораб с ядрен двигател. Той поясни, че всички технически въпроси, свързани с проекта, са решени, освен механизма, по който да се охлади ядреният реактор.
В Русия и друг път се е говорело за амбициозни планове, свързани с Луната и Космоса, но космическата програма претърпя серия от неуспехи през последните години.
Първата ѝ лунна мисия от 47 години се провали миналата 2023 година, след като руският космически кораб Луна-25 излезе извън контрол и се разби.
Москва заяви, че ще стартира нови лунни мисии и след това ще проучи възможността за съвместна руско-китайска мисия с екипаж и дори за лунна база.
От страна на Китай обявиха, през изминалия месец февруари са имали за цел да изпратят първия китайски астронавт на Луната преди 2030 година.
Преди дни, руският президент Владимир Путин категорично отрече твърденията на американците, че Русия възнамерява да разположи ядрени оръжия в Космоса. Той бе категоричен, че това са само спекулации.