По-устойчивата от очакванията икономика на Съединените щати е мощен стимул за неприлично скъпите зелени пари и разочарова инвеститорите, заложили на поевтиняването им заради поредицата от лихвени повижения, която все още не е започнала и засега не е ясно кога ще се случи това. Доларовият индекс, който оценява щатската валута по отношение на кошница от най-активно търгуваните й конкуренти, се е повишил с 2.4% от началото на годината до 5 март. Нетните залози в полза на щатския долар пък са били положителни през февруари за първи път от края на ноември 2023-а, по данни на американската Комисия за търговия на фючърси.
БВП на Съединените щати отчете 3.2% годишен ръст през четвъртото тримесечие на миналата година, за разлика от еврозоната, която изпадна в стагнация през 2023-а. Имотната криза в Китай се задълбочава, а Япония, изненадващо, влезе в техническа рецесия в края на 2023-а. Което възпира Федералния резерв от резки лихвени движения и от прекалено бързо разхлабване на паричната политика, за да не предизвика нов инфлационен подем.
Силата на зелените пари ще бъде подложена на тест през тази седмица когато инвеститорите ще анализират под лупа изказванията на председателя на щатската централна банка Джеръм Пауъл пред законодателите на 6 и 7 март, както и свежите данни за заетостта и безработицата, които трябва да бъдат публикувани на 8 март. Ако бъдат доловени послания, че Федералният резерв ще се придържа към политика на по-високи лихви за по-дълъг период или че националната икономика остава силна, те ще подкрепят долара.
Пазарните играчи са включили в котировките на лихвените фючърсни контракти понижения от общо 85 базови пункта през тази година – сериозна редукция от предвидените 150 точки през януари.
Правилната оценка на доларовия тренд е изключително важна предвид централната роля на парите в глобалните финанси.
Силният долар може да натисне надолу перспективата за печалбите на щатските мултинационални компании, защото ще им струва по-скъпо да конвертират реализираните зад граница приходи в долари и, същевременно, ще направят произведените от тях стоки и услуги по-ниско конкурентни. Около една четвърт от компаниите, включени в широкия щатски борсов индекс S&P 500, генерират над 50% от печалбите си извън Съединените щати, по информация на американската софтуерна компания за финансови данни FactSet.
Силните зелени пари ще усложнят живота и на другите централни банки и битката им с инфлацията, защото ще направи парите им по-евтини. Европейската централна банка, която ще проведе поредното си официално съвещание на 7 март, също се въздържа от обещания за лихвени редукции заради прекалено упоритата инфлация. Ако паричните стратези на ЕЦБ решат да отложат за по-късен етап лихвените понижения, това би могло да подкрепи еврото в ущърб на долара.
Валутните стратези в мнозинството си все още са песимисти за щатската валута,въпреки че упоритата й сила не спира да ги опровергава. Усредненото предвиждане на анализаторите от бранша, анкетирани от агенция “Ройтерс”, е за поевтиняване на зелените пари до края на годината, но 80% от тях съзират риск, че все пак доларът ще надхвърли прогнозираните стойности.
Някои валутни експерти оцевяват доларовия подем в последните седмици по-скоро като тактически, а не като промяна на тенденцията. Те се мотивират с първите признаци за засилване на растежа извън САЩ, както и с мощния възходящ цикъл на производителите на полупроводници, който облагодетелства валутите им, най-вече корейския вон.
Други обаче виждат повече основания за доларовата сила, особлено ако бившият щатски президент Доналд Тръмп спечели първичните избори и се изправи срещу Джо Байдън на предстоящия президентски вот през ноември. Анализатори на “Кепитъл икъномикс” пишат, че предложените от Тръмп повишения на митата могат да върнат Федералния резерв към затягане на паричната политика и да доведат до по-обхватна търговска война, която засилва търсенето на щатския долар като спасително убежище. Все пак, това не е стопроцентова гаранция, защото доларът първоначално се засили след победата на Тръмп през 2016-а, но по време на управлението му загуби 10.5% от пазарната си оценка.
И макар че тези събития са все още далече, едва ли някой би искал да застане решително срещу зелените пари.
В 16.45 ч. българско време на 5 март щатската валута се търгуваше по курс 1.0846 долара за едно евро.