Депутати от партията на Борисов се обединиха около обща теза, че с оставката на Денков ПП-ДБ не иска преговори, а нови избори
„ПП-ДБ все още не са потърсили контакт с преговорната група на ГЕРБ-СДС за коалиционното споразумение“. Това заяви заместник-председателят и депутат от ГЕРБ Теменужка Петкова от кулоарите на парламента след гласуваната оставка на кабинета „Денков“.
Тя подчерта, че разговорите около ротацията могат да започнат само, когато преговорният екип на ГЕРБ е в пълен състав. Петкова припомни, че ПП-ДБ отдавна знаят, че на 7 и 8 март лидерът на партията Бойко Борисов и вицепремиерът Мария Габриел ще присъстват на конгреса на Европейската народна партия.
„На фона на тези отдавна оповестени ангажименти, това прибързано действие на колегите от ПП-ДБ за подаване на оставка и нейното гласуване сега веднага буди определени подозрения„, подчерта Петкова. От думите й стана ясно, че ГЕРБ предполага каква е целта на тези прибързани действия, а именно, че ПП-ДБ с този свой ход демонстрира, че не желае да води преговори, а иска да тласне страната към предсрочни избори.
Депутатът от ГЕРБ Рая Назарян пък добави, че елементарната политическа логика показва, че е трябвало да бъде изложена оценката на министрите и след това оставката да бъде гласувана. По думите ѝ министрите е трябвало да бъдат в залата.
Колегата ѝ Томислав Дончев смята, че това бързане може да означава и нещо друго – че управлението бяга от резултатите от собствената си работа.
Недоволство от поведението на ПП-ДБ изрази и председателят на Народното събрание Росен Желязков, който ги обвини, че не спазват т.нар „джентълменско споразумение“.
„Има елемент на неглижиране на джентълменското споразумение – премиерът акад. Николай Денков дойде и отиде на заседание на Министерски съвет. Правителството, което е с прекратени правомощия продължава функцията си, което предполага и присъствието на ротационния кандидат за премиер Мария Габриел. В момента се чудим защо и крехкото доверие, което има, се правят такива символични действия, които подкопават доверието и наливат допълнителна горчивин„, обясни тезата си Желязков.
Според него в момента, в който оставката на премиера е била депозирана в деловодството на Народното събрание и по-късно от ПП-ДБ са настояли това да е първа точка в дневния ред е показало две неща. Първото, по думите му, е че партньорите им в управлението изпитват несигурност, а второто – прибързали са с гласуването на оставката, за да видят какво ще е поведението в пленарната зала.
Председателят на парламента посочи, че след гласуването на оставката на правителството, следва откриването на конституционната процедура за консултации и връчване на мандати, която може да започне от утре.
Според него сме толкова близо до изборите, колкото бяхме и преди месец, и колкото бяхме преди девет месеци.
Желязков посочи, че в парламента в момента се говори само на тема регулатори. „Политическата договорка трябва да е в рамките на закона и правилата, а Народното събрание не трябва да бъде лишавано от правомощия за сметка на политическо споразумение„, каза още той.
Председателят на Народното събрание отрече да се кандидатира за евродепутатската листа на ГЕРБ.