С 13 гласа “За”, нито един против и шест – “Въздържал се” енергийната комисия в парламента взе решение да възложи на министъра на регионалното развитие и благоустройството да направи анализ на националната програма за енергийна ефективност.
Освен това бе подкрепено предложението на “Възраждане” да се направи проверка на всички кандидатствали до момента по програмата за саниране, както и за в бъдеще на всеки три месеца ведомството на министър Андрей Цеков да се отчита какво е свършено по нея.
Като цяло енергийната комисия подкрепи предложението на депутатите от ГЕРБ- СДС Делян Добрев, Деница Николова и Николай Нанков Министерството на регионалното развитие и благоустройството да внесе в Министерския съвет за разглеждане и приемане на Национална жилищна стратегия 2025 – 2050 г. заедно с план за действие в 9-месечен срок след приемането на решението.
Освен това бе гласувана идеята на тримата депутати регионалното министерство да изготви средносрочна програма с обезпечено финансиране за реализация на инвестиции, свързани с енергийното обновяване на жилищния фонд в страната. Това трябва да стане в 3-месечен срок, след приемането на решението от парламента.
Не на последно място с решението си депутатите в енергийната комисия задължиха министър Цеков да намери финансиране за всички оценени проектни предложения, включени в резервния списък по процедурата за саниране – Етап I от Националния план за възстановяване и устойчивост
По време на обсъжданията Настимир Ананиев от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” обвини колегите си, че пришпорват обсъждането на темата, без да са осигурили финансиране за всички онези проекти за саниране в резервния списък. Той се възмути, че поканеният на заседанието на енергийната комисия заместник-министър на финансите не е бил изслушан докрай за това откъде да се намерят пари.
Венеция Ангова от ПП-ДБ също постави въпроса за намирането на финансиране за резервите, опасявайки се, че, като се отделят повече пари по програмата за саниране, дефицитът ще се вдигне и рискуваме влизането в еврозоната.
Ананиев уточни защо смята, че решението е политическо, обяснявайки, че ако предложението на тримата депутати от ГЕРБ-СДС се приеме, община Димитровград ще получи 88 млн. лева, Стара Загора – 115 млн. лева, а Бургас – 400 млн. лева.
Той припомни, и че преди време с представители на ГЕРБ обсъждали, че трябва да се сложи край на безплатното саниране, като се заложи на съфинансирането, тъй като така самите хора ще търсят по-голяма отговорност от компаниите, предлагащи им услугите по програмите за енергийна ефективност.
Освен това той обърна внимание, че при предишното си издание по програмата за саниране да обработиш един квадратен метър е струвало 171 лв., а сега цената е 339 лв. на квадратен метър и то без да се направят нужните енергийни обследвания.
Борислав Гуцанов от “БСП за България”, от своя страна добави, че в Националната жилищна стратегия трябва да се предвиди решаване на проблема с дисбаланса в санирането, защото в бургаско били “обработени” 264 обекта – много повече, отколкото на територията на цяла североизточна България.
Присъстващият на дискусията министър на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков увери депутатите, че срокът по програмата за саниране е удължен до края на март 2024 година. Той отчете, че към момента има подадени 290 проектни предложения на стойност близо 150 млн. лева и от тях 117 са от резервния списък.
По отношение на финансирането министър Цеков представи следните разчети: в самото му министерство разполагат с 691 млн. лева, от които 282 млн. лева са по етап 2 от Плана за възстановяване и устойчивост, 196 млн. лева са по териториалните планове за справедлив преход, които са предназначени конкретно за областите Стара Загора, Перник и Кюстендил, 150 млн. лева са по програмата за регионално развитие, която е предназначена за всички общини, а 63 млн. лева са предвидени за десетте най-големи общини.
Освен това министър Цеков обърна внимание, че националната жилищна стратегия е нещо различно от националната стратегия за енергийно обновяване, както и че в България е в сила дългосрочна национална стратегия за подпомагане на обновяването на жилищния фонд, която е до 2050 година. Според него обаче, ако депутатите искат този документ да бъде преработен, то на министерството на регионалното развитие ще са необходими 18 месеца, за да го направи. Въпреки че тези думи на министъра бяха взети предвид от депутата от ПП-ДБ Венко Сабрутев и посоченият от Андрей Цеков срок бе подложен на гласуване, депутатите в енергийната комисия не го подкрепиха.