Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ подчерта, че в историята на България няма премиер, който да е подал оставка, защото е обещал
“В историята на България няма примери като този – премиер да си дава оставката, защото си е дал обещанието. Но той не даде обещанието само пред вас, а пред целия български народ. Властта за нас не е крайна цел, а средство за промяна и докато тази промяна се случва, ние ще бъдем тук и ще движим напред“. Това каза съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков по време на дебатите за оставката на кабинета.
Той използва парламентарната трибуна, за да похвали правителството и мнозинството за конституционните промени, приемането ни в Шенген, приетия антикорупционен закон, бюджета с дефицит 3%, промените в закона за опазване на Черноморието.
Петков отново се обяви за независими регулатори, справедливи цени на тока и газа, независими медии, да няма повече “джуджета” и “нотариуси”, прокурорите да следват обществения интерес, а службите да работят за сигурността на всеки български гражданин.
Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ подчерта, че от днес вече българите очакват проевропейски, балансиран, образован премиер. Очакват да няма държавен служител, над когото “само Господ да е над главата”, пенсионерите очакват пенсии, които не са под линията на бедност, учителите – приоритет образование да е водещ, кметовете – да имат равен достъп до финансиране.
През цялото време изявлението на Петков бе прекъсвано заради подвиквания от опозицията от банките в пленарната зала. Това бе и първото изказване на представител на управляващото мнозинството, след като повече от час и половина се чуваше само и единствено гласа на опозицията.
Преди Кирил Петков да вземе думата се чуха критични изказвания на депутати от “Има такъв народ” по повод деветте месеца управление на кабинета “Денков – Габриел”. От опозицията обвиниха правителството, че не спазва заложеното в управленската програма.
“Простотията, зависимостта от други държави, подвикванията, наглите изказвания вече не са част от българския народ. Шоутата със сексуални комплекси вече са извън очакванията на българския народ. Това ще ви маргинализира още повече“, отвърна на критиките на ИТН съпредседателят на ПП-ДБ.
“Ситуацията в момента е много проста. За нещастие, вие изглеждате като ситуацията. Имате избор – до петък да решите какво да правите. Казахте, че преди 10 месеца сте обещавали някакви неща и сте ги изпълнили. Обещавахте да вкарате Бойко Борисов в затвора, а сега управлявате с него. Борисов ви предлага заедно с него – с г-н Пеевски да продължите да крадете. Изправен сте пред избора дали да продължите да крадете или да отидете на избори, където да ви “отрежат главата”. Позицията на българското общество се видя ясно на 3 март на Шипка“, обърна се Балабанов към Петков.
“Няма такъв премиер в българската история, който да е обещавал едно на българските граждани, а на практика да предаде гражданите – онези, които протестираха по площадите. Те гласуваха за вас да направите промяна, а вие се прегърнахте с г-н Борисов и г-н Пеевски“, подчерта зам.-председателят на ПГ на БСП Георги Свиленски.
“Вие бяхте първа политическа сила. Това доверие беше пропиляно и то имам чувството, че не със стратегия, а от глупост“, отговори Кирил Петков на “Има такъв народ”.
По повод коментара на Георги Свиленски, съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ посочи: “Ако говорим за загубено, време, това са последните 30 години. След 30 години българското население отчете къде е вашият резултат. Вие сте там, защото тези 30 години бяха пропилени”.
Единствено Явор Божанков, Искрен Митев и Венеция Нецова-Ангова от ПП се включиха в дебата, за да защитят лидера си Кирил Петков.
В последните минути преди гласуването на оставката в дебата се включи и съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов. Той описа как във фоайето пред заседателната зала в Министерския съвет са окачени портретите на българските премиери. Разказа, че когато минава от там, често си припомнял думите на “един опитен човек”: “Много рядко хората си дават сметка за чисто човешката страна на изпълнението на ролята на премиер на републиката в България. Това е една фигура, която е натоварена с огромни очаквания. Става дума за всички хора, които са там. Върху нея обществото проектира най-невъзможни свои очаквания, надежди, стереотипи, фрустрации, травми и т.н и трябва да застане в центъра на това поле и да се грижи да движи страната напред”.
Според Христо Иванов, Николай Денков е имал тежката задача да бъде премиер във време, в което цари безпрецедентна политическа криза и огромно обществено разделение.
“Това колко е болезнено си личи по атмосферата в тази зала, по тоталната безидейност на това, което се развихря тук, по изпадането във все по-ниски нива на пошлост и човешка мизерия, която се лее от тази трибуна. Няма политическа алтернатива, защото няма политически идеи. Има леене на най-примитивна психотична материя. Хората излизат тук да разкриват изключително болезнени страни от собствените си подсъзнания, просто защото няма какво друго да кажат“, каза още Иванов по адрес на опозицията.