„Украйна е готова да приеме ограничения върху търговията си с Европейския съюз, за да разсее ожесточения политически спор с Полша“, съобщи украинският министър на търговията Тарас Качка, цитиран от „Файненшъл таймс“.
Той коментира още, че Киев е съгласен с новите ограничения върху украинския внос на селскостопански продукти, но призова също да се забрани износа на руски селскостопански продукти, който все още се доставят през Беларус и Балтийските страни.
„Може би за такъв преходен период контролираният подход към търговските потоци между Украйна и ЕС е нещо, от което всички имаме нужда”, посочи Качка. Министърът подчерта, че що се отнася до пшеницата, не Украйна създава проблеми на полските фермери, а Русия.
След началото на войната на Русия в Украйна през 2022 г. ЕС вдигна митата върху украинския внос, но в Полша и в други съседни държави фермерите излязоха по улиците и проведоха гранични блокади, за да протестират срещу нелоялната конкуренция.
При предишното полско правителство Варшава наложи едностранна забрана в нарушение на търговските правила на Евросъюза. Продължаващите протести през последните седмици оказаха натиск върху премиера Доналд Туск и той поиска от Брюксел ограниченията да бъдат продължени.
„Трябва да намерим решение, което ефективно ще защити полския и европейския пазар срещу неравностойната конкуренция“, каза Туск в понеделник, 4 март, по време на посещение в Литва.
Той се съгласи с украинския министър за необходимостта от забрана на вноса на селскостопански продукти от Русия и Беларус. По-късно стана ясно, че мярката ще бъде подкрепена и от Литва. Туск отбеляза, че ограниченията на ниво целия блок ще са по-ефективни, след като Латвия наскоро наложи забрана за внос на руски стоки.
Исканията идват след като се появиха данни, че руският износ на зърно за ЕС се е увеличил с повече от 50% до 1.5 млн. тона между 2022 и 2023 година.
Тарас Качка обвини Москва, че подклажда полските протести – обвинение, повдигнато и от еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис. Украинският министър твърди, че Москва „определено“ стои зад нападението през февруари на полски фермери във влак, превозващ украинско зърно.
Той каза също, че Киев подкрепя новите мерки, предложени от Брюксел, за налагане на тавани върху вноса на яйца, птици и захар от юни и да се позволи на отделните страни да затварят пазарите си за украинско зърно, с изключение на по-нататъшния транзит към други държави.
Качка призна, че производството на захар в Украйна се е увеличило от 7000 на 500 000 тона между 2022 и 2023 година.
Неотдавна Киев се съгласи и да отклони износа на царевица за Италия и Испания през Черно море, а не през съседни страни, за да намали напрежението.
В понеделник, 4 март, премиерът на Украйна Денис Шмихал нарече полската гранична блокада безсмислена, при все че тя не е спряла хуманитарната помощ и оръжията, влизащи в Украйна. Според него Полша губи повече от тази ситуация, отколкото Украйна.
Украински и полски официални представители ще се срещнат отново следващия понеделник, 11 март, за да разрешат спора си.