Нивото на ултрафини прахови частици в София е три пъти над изключително замърсеното, посочва експерт

Нивото на ултрафини прахови частици в София е три пъти над изключително замърсеното, посочва експерт

Нивото на ултрафини прахови частици в София е три пъти над изключително замърсеното. Това твърди експертът Ивайло Попов, член на „За Земята”.

Между 2000 и 10 000 се счита за замърсено, над 10 000 е изключително замърсено. Тази сутрин уредите на “За Земята” показват 25-26 000 частици на кубичен метър, поясни Попов пред NOVA. По думите му това води до сериозни дихателни проблеми, особено при децата. Друга уязвима група са спортуващите навън, тъй като дишат учестено и поемат по-големи замърсители.

Ултрафините частици почти не се мерят у нас. Към тях има повече изследователски интерес. Държавата следи нивото на азотен оксид, но, за съжаление, мониторинговата система в София не отговаря на изискванията. Станциите трябва да бъдат на най-замърсените места в близост до улиците, а тези в столицата се намират на 10 метра от централни улици, каза специалистът.

През февруари европейският парламент и страните членки на Европейския съюз постигнаха споразумение за повишаване на стандартите за качеството на въздуха

Новите правила определят стриктни стандарти за качеството на въздуха за 2030 г. под формата на ограничения на замърсителите и заложени целеви стойности.

Европейската агенция за околна среда излезе с позиция през ноември 2023 г., че замърсяването, причинено от фини прахови частици, което засяга по-конкретно хората със сърдечни заболявания, е довело до 253 000 смъртни случая на територията на Европейския съюз през 2021 година. Замърсяването с азотен диоксид, който е най-вреден за хората с диабет, е отговорно за близо 52 000 смъртни случая, а краткосрочното излагане на озон е довело до 22 000 смъртни случая.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст