Номинацията на бившия американски лидер Доналд Тръмп за кандидат-президент на САЩ от Републиканската партия е трагедия за цялата страна. Това мнение е изразено в редакционна статия на The New York Times, която беше публикувана след резултатите от първичните избори (праймериз) и срещите на партийните активисти (кокуси) на републиканците, които се проведоха в 15 американски щата на т.н. наречен “Супер вторник”.
Победите на Доналд Тръмп във вторник го приближават до 1215-те делегати, необходими за спечелване на номинацията за президент на Републиканската партия. Партията се превърна в средство за амбициите на Тръмп и той почти сигурно ще бъде неин знаменосец за трети път. Това е трагедия за Републиканската партия и за страната, на която партията е призвана да служи”, се казва в статията.
Вестникът казва, че Републиканската партия се е отказала от ангажиментите си и се е превърнала в
“организация, посветена на това да избере определен човек за сметка на всичко останало,
включително почтеност, принципи, политика, патриотизъм”.
“Партията изглежда готова да изостави обещанията си да подкрепи Украйна и ангажимента си към сигурността на нашите съюзници от НАТО в Европа. Когато Тръмп каза, че ще накара страните от НАТО да плащат, или заплаши да насърчи Русия да “прави каквото иска” с тях, много републикански лидери не казаха нищо за това”, заключава редакцията на вестника.
На 5 март Тръмп победи бившия представител на САЩ Ники Хейли в Алабама, Аляска, Арканзас, Вирджиния, Калифорния, Колорадо, Масачузетс, Минесота, Мейн, Оклахома, Северна Каролина, Тенеси, Тексас и Юта. Хейли го победи само във Върмонт. След “Супер вторник” Хейли обяви спирането на предизборната си кампания, което направи Тръмп основен кандидат на изборите от Републиканската партия.