Германските заводски поръчки са паднали рязко в началото на 2024-а след силен подем в края на 2023-а – поредният признак за трудностите, с които се сблъсква най-голямото европейско стопанство в хода на усилията си да преодолее слабостта от последните години. По данни, реализирани на 7 март от федералната статистическа служба на Германия – Destatis, търсенето през януари е потънало с цели 11.3% спрямо последния месец на 2023-а. Този спад се дължи на по-малкия брой заводски поръчки, които след силния декември са се върнали на нормалното си равнище, посочва агенцията. По-слабо колебаещата се тримесечна стойност бележи ръст от 2.3% спрямо предишния период, допълва Destatis.
Промишлените данни се публикуват ден след огласяването на силните числа за германския износ в началото на 2024-а, които вдъхват надежди, че индустриалната слабост на страната започва да отстъпва. Продължителният и упорит спад на преоразмерения германски промишлен сектор влияе негативно на цялата икономика, която вероятно е в рецесия.
Бундесбанк предупреди, че германският БВП може да се свие в периода януари-март след като вече регистрира 0.3% спад през последните три месеца на 2023 година. Германските централни банкери обаче не очакват сериозен срив.
По оценка на икономисти на “Комерцбанк”, низходящият тренд, който присъства вече две години, продължава и през януари, което предполага, че индустриалното производство ще продължи да намалява и през идните месеци и ще допринесе за пореден стопански спад.
Германия е единствената държава от Г-7, чийто БВП намаля през 2023-а с 0.3% заради слабо потребление, висока инфлация, загубата на руски енергийни доставки и решението на конституционните съдии да ограничат бюджетните разходи. Тази слабост влияе и върху цялата еврозона, чиято икономика флиртува с рецесията вече повече от година.
През февруари Германия понижи предвидената прогноза за растеж през 2024-а до едва 0.2% – доста по-равен подем от прогнозираните преди няколко месеца 1.3 процента.