Кристалина Георгиева проявява интерес да се кандидатира за втори петгодишен мандат за управляващ мениджър на Международния валутен фонд (МВФ) и може да си осигури достатъчна подкрепа за поста, твърдят запознати с въпроса лица. Българката, която оглави институцията през 2019-а и която трябва да освободи позицията в края на септември, се нуждае от подкрепата на европейските държави и на Съединените щати, за да бъде одобрена евентуалната й кандидатура.
Желанието за втори мандат може да бъде подплатено от убеждението, че има благословията на Флранция и Германия – двете най-големи държави на Стария континент, посочват още пожелалите анонимност източници.
Ръководителят на МВФ винаги е от Европа – споразумение, постигнато със Съединените щати след Втората световна война, които, в замяна, избират шефа на Световната банка.
Въпросът за бъдещия лидер на МВФ привлече внимание на форума на финансовите министри и централните банкери на Г-20 в Бразилия през миналия месец когато френският финансов министър Брюно льо Мер каза, че Георгиева е свършила “страхотна работа” и че страната му би я подкрепила, ако тя реши да се бори за втори мандат. Високопоставен германски чиновник пък е намекнал пред репортери на агенция “Блумбърг” на 7 март, че финансовият министър на Германия Кристиан Линднер симпатизира на кандидатурата на българката, но формално потвърждение все още няма.
Самата Георгиева отбягва да отговори на въпроса дали би искала да ръководи международния кредитор още пет години с мотив, че се е съсредоточила върху текущите си задължения. МВФ пък отказва коментар за намеренията на дамата, които определя като лично решение. Според правилника на институцията, управляващият мениджър се избира от 24-членния изпълнителен борд с консенсус.
Американската подкрепа за Георгиева, която е особено важна защото Съединените щати са най-големият акционер с право на глас, се разклати след отправените през 2021-а обвинения, че тя незаконно е повлияла на класацията за бизнес климата в Китай, подготвена от Световната банка.
МВФ и институцията близнак Световна банка са създадени след Втората световна война като ключови елементи на определения от Вашингтон световен ред. Основната им цел – да помогнат на държавите да се възстановят от финансовата криза и да отпускат заеми за проекти за развитие.
70-годишната Георгиева управлява Фонда в бурното време на пандемията, а напоследък предупреждава нееднократно за въздействието на предизвиканата от влошаващите се отношения между Съединените щати и Китай търговска фрагментация върху глобалната икономика. Българката не е обявила публично намеренията си след приключването на сегашния й мандат, а бъдещи кандидати не са предлагани официално.
Лидерите на Европейския съюз се впускат в поредната порция пазарлъци за разпределяне на важни позиции, включително за председател на Европейската комисия и НАТО, изискващи постигането на баланс между различните политически, териториални и стратегически интереси.
Изпълнителният борд на МВФ гласува лидера си, но подкрепата на Европа и Съединените щати, които общо държат почти половината акции с право на глас, ще направи евентуалната победа на другите кандидати почти невъзможна мисия.
Георгиева се прехвърли от Световната банка на кормилото на Фонда през 2019-а с одобрение, получено отчасти заради произхода й от страна от Източна Европа – регион, пренебрегван традиционно при разпределянето на водещите институционални позиции.
Списание “Форбс” отреди на госпожа Георгиева второто място в класацията си на стоте най-влиятелни жени на планетата за 2022 година.