Във въпросниците за гражданство да фигурира и името на провеждащия интервюто, поиска Мария Габриел

Мария Габриел

По време на редовния петъчен парламентарен контрол външният министър Мария Габриел трябваше да отговори на въпрос, свързан с нарушения, извършвани в генералното ни консулство в Битоля по процедурата за предоставяне на българско гражданство.

Питането бе поставено от депутата от “Възраждане” Ангел Георгиев във връзка с информация, че служителката в консулството – Весна Котевска – която била назначена за хигиенистка, всъщност извършвала интервютата за българско гражданство.

Мария Габриел започна отговора си отдалеч – във външно министерство бил получен имейл с подобен сигнал на 21 януари 2024 г. и тя още на 22 и 23 януари изискала информация от компетентните структурни звена както в нейното ведомство, така и в Изпълнителната агенция за българите в чужбина, от Генералното консулство в Битоля и от дирекция “Българско гражданство” в правосъдното министерство. Малко по-късно издала и заповед за провеждането на извънпланова проверка в мисията от комисия от инспектората към Външно министерство. Тя се състояла на място, в Битоля, от 6 до 9 февруари.

В резултат на нея на 29 февруари бил изготвен доклад с оценка и анализ на всички събрани документи и информация. Той бил одобрен от Мария Габриел още на 1 март, след което тя разпоредила той да бъде изпратен и до инспектората на правосъдното министерство. Външният министър призна, че в доклада имало плашещи констатации за огромния брой неспазени правила, които са базисни за всяко едно консулство. Освен това една от констатациите на проверката била, че от министерството на правосъдието били върнали 2719 преписки за доокомплектоване в генералното консулство Битоля.

Оказало се, че Весна Котевска не е била само хигиенистка, а в периода от 2021 – 2023 г. е била назначена като местно лице в генералното консулство и въз основа на дългогодишен договор за външна услуга е упражнявала дейности като технически сътрудник. В рамките на тази своя дейност тя е подпомагала консулското длъжностно лице, като е проверявала дали документите, които подавата гражданите за българско гражданство, са комплектовани по надлежния ред.

В рамките на проверката в консулството не е консаттирано Весна Котевска да е провеждала интервюта – няма нито заповед, нито друг документ, с който да са й били вменени такива правомощия. И работещи в генералното консулство от 2021 г. също твърдят, че Котевска не е извършвала интервюта за българско гражданство.

Любопитен детайл е, че още на 4 октомври 2023 г. ръководителят на консулството в Битоля е прекратил дейността на Весна Котевска по проверка на документите като технически сътрудник. Причината – тя не била спазила указанията за изпращане на документацията.

В крайна сметка към днешна дата Весна Котевска няма достъп до архивите и до дейността на консулската служба.

В същото време Мария Габриел призна, че в в утвърдения въпросник за провеждане на интервю с с кандидат за българско гражданство никъде не е указана необходимостта от попълване на имената и длъжността на лицето, което е провело интервюто. Има само изискване за подпис. Ето защо служителите на външно министерство са предложили във въпросника изрично да бъде посочено името и длъжността на лицето, което е провело интервюто, за да не се стига до подаването на тревожни сигнали, че хигиенистки интервюират бъдещи граждани на България. Освен това и шефът на дирекция “Българско гражданство” е поел ангажимент да предложи изменение във въпросника.

По отношение на това каква ще е съдбата на кандидатстващите за българско гражданство, чиито преписки са забавени не по тяхна вина, а по вина на освободената Весна Котевска, Мария Габриел не даде конкретен отговор, но се ангажира да провери докъде е стигнала процедурата им в министерството на правосъдието.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст