Пекин работи усърдно за привличането на над 27 млрд. щ. долара за най-големия си досега фонд за чипове. Целта е да се ускори развитието и усъвършенстването на най-съвременните технологии и е контрамярка срещу кампанията на Вашингтон да осуети китайския възход. Ескалиращото напрежение в технолрогичния сектор принуждава Китай да предприеме стратегически стъпки, за да увеличи възможностите за производство на полупроводници и да намали зависимостта от чуждестранни доставки.
Инициативата потвърждава готовността на азиатския колос да утвърди позицията си в глобалния технологичен пейзаж. И докато Вашингтон добавя ограничение след ограничение, Пекин инвестира активно в националния сектор за полупроводници, за да стане по-независим и устойчив на геополитическите предизвикателства.
Браншът играе жизнено важна роля в множество области – от електрониката за домакински и лични цели до националната сигурност. И с изострянето на световните противоречия, и Китай и Вашингтон маневрират на сложен терен, оказващ влияние на икономическия растеж, националния суверенитет и на лидерството в сферата на технологиите. Резултатът от това състезание ще оформи траекторията на движение на технологичния бранш през следващите години.
Средствата ще отидат в Националния инвестиционен фонд на сектора за интегрални схеми, познат още като “Големият фонд” и са третата капиталова вноска в него. Наличността трябва да надхвърли 200 млрд. юана (27.80 млрд. щ. долара), включително и от дарения на регионалните управи и на държавни предприятия, които се очаква да осигурят основната част от парите. Това отговаря на стратегията на китайския президент Си Дзинпин да мобилизира национални ресурси за големи тепнологични проекти.
Големият фонд се управлява директно от китайското министерство на технологиите и структурата му включва няколко подгрупи от фондове, под ръководството на най-важните партньори, за да се диверсифицират инвестициите и да се подкрепят местни фирми.
Преговорите за третата вноска в инвестиционното дружество все още продължават и може да минат месеци преди да бъдат финализирани. Въпреки че работи дискретно и непрозрачно, Големият фонд е ключов играч в китайския сектор за производство на полупроводници от създаването му през 2014 година.
В допълнение към фонда, китайската стратегия за подсилване и усъвършенстване на разработките на изкуствен интелект (AI) включва и “ваучери за изчислителна техника за нововъзникващи фирми”, които също ще помогнат за смекчаване на влиянието на американските рестрикции за чипове. Този почин цели да подкрепи китайските компании за AI в обучението и работата с големи езикови модели.