Правителството Денков-Габриел даде отчет за дейността си: Изпълнени са над 50% от управленската програма

Правителството Денков-Габриел дава отчет за дейността си

Правителството Денков-Габриел даде отчет за свършеното през изминалите девет месеца. Премиерът Николай Денков изтъкна, че са изпълнени около 56% от мерките в управленската програма.

„Целта на този отчет е накратко да обобщим основните резултати, които успяхме да постигнем през изминалите девет месеца. Имаме ясното съзнание, че управленската програма продължава и през следващите девет месеца. Ние се намираме в средата на нейното изпълнение. Това, което винаги сме казвали с г-жа Габриел е, че ще направим всичко възможно да направим плавен преход с минимални сътресения, за да можем да продължим да работим заедно”, каза министър-председателят.

От началото на мандата на правителството депутатите са отправили към премиера, вицепремиера и министрите 56 питания и 1891 въпроса. Народното събрание е провело 13 изслушвания на членове на кабинета, както и осем блицконтрола с участието на вицепремиера Мария Габриел.

„Правехме и ежемесечни срещи във Фейсбук с хората, отговаряйки на техните въпроси, което също е форма на отчетност. Смея да кажа, че това е едно от правителствата, което регулярно, в най-различни формати е давало отчет пред хората за това, какво сме успявали да направим“, каза още премиерът.

Пред медиите беше пуснато десетминутно видео с кадри от срещи и изпълнени ангажименти на правителството, сред които визитата на украинския президент Володимир Зеленски у нас, частичното ни приемане в Шенген, доставката на медицинските хеликоптери, откриването на газовата връзка със Сърбия, преговорите със земеделците и мерките за подпомагане на сектора.

„Искам да подчертая списък с резултати, които някак си потънаха в медийното пространство, не защото не са важни, а защото бяха заглушавани от други събития, които, според мен, са с по-малко значение, но получиха по-голямо внимание. Имаме зелена светлина за строежа на автомагистрала „Струма”. Започваме строежа отново след години забавяне и спорове, но вече имаме всички разрешителни за строежа. За деветте месеца има построени 30 километра магистрални пътища. През следващите девет месеца очакваме още между 60 и 90 километра магистрални пътища да бъдат пуснати за движение”, отчете министър-председателят.

Той изтъкна, че за първи път Министерството на младежта и спорта е създало програма за финансиране на младите шампиони на България. Денков отбеляза, че след прекратяването на концесията за пристанище „Росенец” Министерството на транспорта е трябвало в много кратки срокове да поеме контрола, с което се се е справило успешно. Министерството на енергетиката е наваксало с огромно изоставяне при Териториалните планове за енергиен преход и е успяло да осигури 2,3 млрд. лева за трите ключови региона в този преход, а част от парите вече са преведени авансово. Министерството на икономиката е върнало над десетки милиони лева предплатени по нереализирани инхаус поръчки на „Държавната консолидационна компания“.

Денков изреди още мерките срещу унищожаването на защитените дюни, въвеждането на електронните бележки за учениците, електронните рецепти за пациентите и електронните глоби за пътните нарушения, проектът „Дигитална раница”, започнатото от Министерството на правосъдието разследване на военни престъпления в Украйна по свидетелски показания на украински бежанци у нас. Също така спомена, че Министерството на труда е активирало над 25 000 икономически неактивни лица на пазара на труда само за последните шест месеца на миналата година.

Министър-председателят призна, че има задачи, по които има забавяне, но увери, че за това има обективни причини. „Все още очакваме второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. „Министерството на финансите е свършило своята работа, но очакваме Народното събрание да приеме няколко законодателни промени. Имаме забавяне по Проекта за Национална детска болница. Имаме изработен нов график и имаме уверения от министър Хинков, че публично оповестения график в момента се спазва”, добави той.

Денков изтъкна, че кабинетът често е ставал жертва на тежки хибридни атаки, остри критики, негодувание, напрежение и дезинформация. По думите му, в повечето случаи тези атаки са започвали от позицията, като всеки път атаката е идвала, без предварително да е получена съответната информация от министерствата. Премиерът се обърна към политическите противниците, уверявайки ги, че въпросът не е, че пречат на управляващите, а че по този начин пречат на страната да се развива по правилния начин.

„Независимо от изненадите, с които се срещахме, и често умишлени саботажи, в момента са изпълнени около 56% от мерките по управленската програма“, подчерта той.

„Преди девет месеца направихме труден, но изключително важен избор. Политическите партии подкрепящи кабинета, успяха да смекчат противоречията и откритото недоверие помежду си. Те  подкрепиха кабинет, изглеждащ невъзможен в очите на мнозина в името на стабилността на страната. Демонстрирано беше лидерство, далновидност и умения за поемане на отговорност. Този избор даде шанс на България да сложи край на политическата нестабилност и да не се окажем отново в подготовка на поредните предсрочни избори”, каза вицепремиерът и външен министър Мария Габриел.

Тя благодари на Денков за съвместната работа и за конструктивния тон. Според нея, това е позволило на управляващите неведнъж да продължат въпреки трудностите и да покажат, че изпитанията ги правят само по-силни и остават заедно.

Министерството на външните е изпълнило 61 мерки от общо 89 мерки, а по останалите изпълненията са започнали, каза ресорният министър.

На 5 март министър-председателят подаде оставка. Той я депозира в Народното събрание ден преди заявената дата.

На 6 март от “Продължаваме промяната-Демократична България” решиха да включат в дневния ред на парламента оставката на Денков, по-малко денонощие след като беше подадена. Така те съкратиха времето за преговори между партньорите си от ГЕРБ-СДС, с които не са в официална коалиция, за бъдещо разписано коалиционно управление до края на мандата на този парламент.

Оставката на министър-председателя бе приета единодушно от депутатите с 216 гласа. Така бяха прекратени правомощията на кабинета му, но министрите продължават да изпълняват функциите си до избиране на нов състав на правителството.

От 11 март започват консултациите при президента Румен Радев преди връчването на първия проучвателен мандат на ГЕРБ-СДС за нов кабинет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст