Малайзия с 20% дял от годишния внос на чипове в САЩ

Малайзия - изненадващият победител от войната за чипове между САЩ и Китай

Малко след като китайската компания Fengshi Metal Technology започнала бизнес в Малайзия, служители на съседния местен произовдител Kemikon открили на предните стъкла на автомобилите си листчета хартия. На тях конкурентната на работодателя им китайска фирма за полупроводници обещавала заплати с 30% над пазарните и други “изключителни възможности”, включително задгранични пътувания и безплатна храна.

Fengshi е една от десетките компании, настаняващи се или разширяващи дейността си в Пенанг – щат в Северна Малайзия, известен със своите плажове, разнообразна кухня и непринудена атмосфера – през последните 18 месеца. Сред другите са американските гиганти за чипове “Микрон” и “Интел” и европейските компании за полупроводници “АМС Осрам” и “Инфинион”.

Компаниите по света полагат усилия да се дистанцират от Китай, за да се защитят от геополитически сътресения и Малайзия се оформя като изненадваща инвестиционна дестинация. Страната има 50-годишна история като участник в приключващия етап на полупроводниковата производствена верига: опаковане, монтаж и тестване на чиповете. Но амбициите й са да получи роля на производствената сцена на глобалния сектор, оценяван на 520 млрд. щ. долара и доставящ части за всякакви устройства – от телевизори до смартфони и електрически коли. Тя обхваща дейности с по-висока добавена стойност като полупроводникови платки и проектиране на интегрални схеми.

Разширяващият се списък от рестрикции на китайски технологии, особено на производството на чипове, е ключовата причина за привлекателността на неутрална Малайзия, коментират играчи от бранша. Америка се бори с Китай за глобално превъзходство в технологиите и оказва подкрепа на партньори от Европа и Азия след като наложи ограничения на продажбите на най-модерните чипове и производствени съоръжения на геополитическия си съперник. “Нахлуването” е повсеместно и в Пенанг не се настаняват само китайски фирми, но и японски, южнокорейски и западни. И този щурм е свързан с технологичната война между САЩ и Китай, коментират експерти.

Kemikon произвежда различни части като рамки за машини за клиентите си, между които са и американските LAM Research и Applied Materials. Fengshi пък не е единствената китайска компания, която се опитва да отмъкне служителите й, твърди главният й изпълнителен директор.

Големите западни производители за полупроводниково оборудване не могат да продават на Китай най-модерните си устройства заради американските санкции. Другата страна на историята обаче е, че във всички тях се влагат части, произведени от китайски фирми. Така че, ако доставчиците не излязат от Китай, те ще загубят бизнеса си. Което принуждава китайските фирми да се местят или да разширяват дейността си зад граница на други места като Югоизточна Азия. И това вкарва Пенанг в играта.

Капиталите набъбват. Държавата е привлякла чуждестранни директни инвестиции в размер на 60.1 млрд. малайзийски рингита през 2023-а – повече от общото количество средства, които е получила от 2013-а до 2020 година. Премиерът на Малайзия Ануар Ибрахим посочва, че развиването на полупроводниковия сектор на Малайзия и обучението на работна сила за това високотехнологично производство е “основната цел” на правителството. Пред постигането й обаче има ред препятствия, основно – острата липса на опитни работници и пропускът да бъде създаден национален шампион от бранша, който да увлече и други последователи.

Освен икономическата, има и политическа причина за “полупроводниковата” ориентация на Малайзия. Вашингтон вече оказва натиск върху Куала Лумпур заради “уклона” към Пекин след като през 2022-а Ибрахим пое управлението. Съединените щати, които имат най-сериозен дял в чуждестранните директни инвестиции в Малайзия, могат да затегнат хватката върху китайските технологии, като някои анализатори и индустриални групи дори се страхуват, че е възможно да се забранят и продукти и съоръжения, произведени в страната от новите китайски фирми. В момента обаче Малайзия е незаобиколим фактор поне до изборите в края на 2024-а, а Пенанг е “едно от най-интересните места в света”.

През 1972-а кално оризище в Пенанг става първата производствена база на “Интел” извън САЩ. Примамени от новата зона за свободна търговия и от оживеното пристанище на пролива Малака, “Интел”, заедно с AMD, Renesas, Keysight Technologies и други технологични мултинационални компании са пионерите на т. нар. “Силициева долина на Изтока”. Малайзия се превръща в добре смазана машина за опаковане, монтаж и тестване на чипове – доста трудоемка, но важна част от продоволствената верига за полупроводници. В момента страната е на шесто място сред производителите на полупроводници в света и държи 13% от глобалния пазар на последните три етапа на производството.

20% от годишния полупроводников внос на Съединените щати е с произход от Малайзия. Следва Тайван с 15.1%, Виетнам – 11.6%, Тайланд – 8.7%, Южна Корея – 7.5%, Япония – 3.5%, Камбоджа – 3.4%, Индия – 3.1% Филипините – 3 процента. Делът на китайския внос е 4.6%, а на други държави – 19.5 процента.

Търсенето на по-мощни чипове за някои ниши от сектора като електрически коли и изкуствен интелект обаче налага по-напреднали технологии за сглобяване и този ангажиращ много работници процес вече се обслужва от машини в автоматизирани заводи.

“Интел” – най-големият световен производител на чипове по приходи от продажби, е похарчил 7 млрд. щ. долара за нови обекти в Малайзия. “Микрон” и германският “Инфинион” също разширяват дейността си в страната, както и базираната в Швейцария група за електроника “АМС Осрам” – една от първите задгранични компании, настанили се в Пенанг и все още инвестиращи там. Развиват се и съседните щати – Кедах и Перак, като цените на индустриалните площи са скочили почти двойно от 2022-а насам.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст