Със 139 гласа „За“ (от страна на депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС, „Възраждане“, „БСП за България“ и „Има такъв народ“), с 15 гласа „Против“ (на една част от народните представители от ПП-ДБ) и 26 гласа „Въздържал се“ (другата част от присъстващите в залата представители на ПП-ДБ) парламентът прие в едномесечен срок да бъдат увеличени заплатите на преподавателите в системата на висшето образование.
Така бе подкрепено предложението, внесено от народните представители от ГЕРБ-СДС Медиха-Мехмед Хамза, Костадин Ангелов, Петър Николов, Красимир Вълчев, Деница Сачева, и Радослава Чеканска. То предвиждаше в тримесечен срок от влизането в сила на законопроекта заплатите на асистентите да станат 125% от средната за последните 12 месеца, а средното възнаграждение на преподавателите да бъде не по-малко от 180% от нея.
След подкрепената редакция на Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ обаче стана ясно, че заплатите ще се вдигнат още следващия месец.
По време на дебатите Венко Сабрутев от ПП-ДБ много подробно обясни защо заплатите не трябва да се увеличават веднага, а от 1 януари 2025 година. Причината – няма как да се намерят нужните 206 млн. лева през март.
Сабрутев обърна внимание, че от „Възраждане“ и от ГЕРБ-СДС често критикували, че не трябва да се хвърлят пари на калпак, без оценка, а сега правят същото. Той припомни и че през 2023 г. от ПП-ДБ са осигурили увеличение на парите за сектор „Образование“ в размер на над 1.1 млрд. лева, като за сравнение даде управлението на ГЕРБ с образователен министър Красимир Вълчев, който осигурявал увеличение от само около 500 млн. лева на година.
Освен това уточни, че и за 2024 г. от ПП-ДБ са заложили допълнителни 863 млн. лева за образование, но в тях не влизали въпросните 206 млн. лева, които няма как да бъдат осигурени още през март. Сабрутев предупреди, че това ще доведе до дефицит, ще натовари българските граждани с борчове и ще повлияе отрицателно на усилията на държавата да влезе в еврозоната.
Освен това Сабрутев подчерта, че предложеният законопроект пропротиворечи на Закона за публичните финанси, а със заложената мярка бюджетът на висшето образование да е 0.9% от БВП се нарушава Конституцията, според която Министерският съвет е този, който предлага бюджета на държавата.
Венеция Ангова от ПП-ДБ пък възнегодува защо, след като законопроектът е внесен в деловодството на Народното събрание на 6 октомври 2023 г., той не е минал през обсъждане в бюджетната комисия. Тя отправи въпроса си към парламентарната група на ДПС, имайки предвид, че техният депутат Йордан Цонев е председател на парламентарната комисия по бюджет и финанси. От ДПС обаче не взеха никакво отношение по време на разгорещените дебати по законопроекта и не обясниха причината за пропуска.
Един от вносителите на законопроекта – Медиха-Мехмед Хамза от ГЕРБ-СДС, която е преподавател във Варненския медицински университет, се обиди от думите на Сабрутев и подчерта, че става въпрос за 10 400 души академичен състав, които не са калпаци.
Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС посочи, че в другите европейски държави бюджетът за висшето образвание е 1% от БВП, а през последните три години парите за него са намалели от 0.76% на 0.06%, което се дължало на негативното отношение на академик Николай Денков към университетските преподаватели, които не били одобрили предложената от него реформа по времето, когато той бил министър на облазованието. Освен това Вълчен напомни на Венко Сабрутев, че „Кьорав карти не играе“, имайки предвид, че на първо четене от ПП-ДБ са подкрепили законопроекта и тогава никой не поставил въпроса нито откъде ще дойдат парите, нито защо законопроектът не е минал през бюджетна комисия.
Освен това Вълчев обърна внимание, че същия ден (13 март) на заседанието си в Министерския съвет бил гласуван законопроект с допълнителна разпоредба, по силата на която до един месец министърът на финансите ще осигури трансфери за държавните висши училища с цел компенсиране на премахването на таксите за студентите.
Бившият образователен министър негодуваше как може за тази мярка да се осигурят средства, след като за последните 15 години никой не я е искал, а за повишаването на заплатите на преподавателите да няма пари.
Преди разгорещените дискусии законопроектът бе подкрепен и от образователния министър проф. Галин Цоков, който от трибуната на Народното събрание обясни, че мярката ще мотивира младите хора да се занимават с наука, а освен това ще намали разделението между средното и висшето образование. Той добави и че заедно със Съвета на ректорите вече предвиждат инструменти за обвързване на повишаването на заплатите с качеството на преподаване и с изследователската дейност.
Румен Гечев от „БСП за България“ коментира, че мярката е закъсняла, тъй като в Чехия заплатата на университетските преподаватели е 216% от средната, а в Румъния тя е 166 процента. По повод опасенията на Сабрутев, че с мярката рискуваме членството в еврозоната, той уточни, че приоритет № 1 на Европа са научните изследвания и науката, а за еврото у нас спорът е единствено кога ще го приемем.
Мартин Иванов от ПП-ДБ пък обвини ГЕРБ-СДС, че не ги е грижа толкова за висшето образование, колкото да саботират финансовия министър Асен Василев. Той даде пример, че през последните седмици те били внесли 10 законопроекта, които ще струват на държавата 4 млрд. лева.
Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ го успокои с думите, че Асен Василев наскоро се похвалил, че е спестил 1.2 млрд. лева, а освен това често повтарял, че от ГЕРБ годишно са крали по 8 млрд. лева. Ето защо пари ще се намерят – и за повишаване заплатите на преподавателите, и за десетте предложения на ГЕРБ-СДС – за 4 млрд. лева.