Емисиите метан от енергийния сектор са достигнали почти рекордно ниво през изминалата 2023 година, въпреки редицата ангажименти от нефтената и газовата индустрия за предотвратяване на проблема. Това става ясно от доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитиран от “Ройтерс”.
Единственото оптимистично в случая е, че новите сателити могат да помогнат за подобряване на мониторинга и прозрачността около изтичането на метан. Той е мощен парников газ, отговорен за приблизително една трета от повишаването на глобалните температури след индустриалната революция.
При производството и използването на изкопаеми горива през миналата година са изпуснати в атмосферата повече от 120 милиона метрични тона метан, което е леко увеличение спрямо 2022-ра. Впрочем емисиите метан се задържат около това ниво от 2019 година.
Според главния енергиен икономист на МАЕ Тим Гулд тези количества са неприемливо високи и се надява през 2024-та да има повратна точка.
На миналогодишната среща на ООН за климата в Дубай близо 200 държави се споразумяха бързо и значително да намалят емисиите на метан. Десетки петролни компании доброволно се ангажираха да постигнат това чрез програмата на световната организация за околната среда.