Китай в момента се гордее с най-големия в света арсенал от свръхзвукови ракети и дронове, които могат да поразят цели в Съединените щати както с ядрени, така и с конвенционални бойни глави, казал на американските законодатели на 12 март анализатор от американските разузнавателни служби. Русия също разполагала с три типа свръхзвукови оръжия които могат да носят двата вида глави, като вече изстреля първото срещу Украйна, заявили високопоставени представители на военните и на министерството на отбраната по време на изслушване в подкомисията по въоръжените сили на Камарата на представителите. Което буди сериозни опасения, че американците изостават след двата си най-големи противника в изключително важната надпревара за модерни оръжия.
Въпреки това, официални представители на Пентагона са споделили пред законодателите от подкомисията, че Съединените щати не планират да въоръжават бъдещите си свръхзвукови ракети с ядрени бойни глави заради опасения, че подобни оръжия могат да се окажат стратегически дестабилизиращи.
Изслушването за свръхзвуковите ракети показва, че последните няколко неуспешни теста с тях в Америка принуждава Пентагона да препуска, за да навакса изоставането от Китай и Русия в разработването на нови високоскоростни ракети, движещи се пет пъти по-бързо от звука.
По оценка на анализатори от разузнавателните служби, Китай тества и създава “на пожар” свръхзвукови оръжия през последните две десетилетия както за ядрени, така и за конвенционални ударни системи срещу Съединените щати и в момента разполага с водещ в света свръхзвуков арсенал.
Най-смъртоносната свръхзвукова ракета на Пекин е DF17, въведена през 2020-а, която може да прелети поне 994 мили и да достигне американски военни бази и кораби в Западния Пасифик.
Междувременно, публикувано напоследък изследване показва, че нова серия от китайски безпилотни свръхзвукови летателни апарати е по-ефективна като аеродинамика от американските F-22 – единственият в момента изтребител стелт на американските военно-въздушни сили с устойчив полет при свръхзвукова скорост.
Китайският свръхзвуков дрон обаче можел да маневрира гъвкаво в разредена атмосфера на големи височини, което го правело труден за поразяване от противовъздушните системи, съобщава американският информационен сайт Knewz.com. Доскоро тези възможности на апарата били само теоретични, но вече са доказани в реален тест в държавна лаборатория за високотемпературна газова динамика в Института по механика на Китайската академия на науките.
В изследването не е посочено кой точно модел е бил тестван, но техническите данни предполагат, че вероятно се касае за MD-22, направен публично достояние през 2019-а.
Напоследък Китай работи по много нови технологии във военната област. Knewz.com информира на 23 януари, че китайски учени са създали “куршум мечта”, замислен първоначално от военноморския флот на Съединените щати. Въпросните боеприпаси могат да променят и настройват непрекъснато летателната си траектория чрез сателитно насочване и да изминават 2500 м за една секунда. Ако бъде изстрелян от електромагнитна пушка, куршумът получавал сигнали за насочване от сателитте на Китайската национална космическа администрация. Грешката по време на коригиране на полета е 15 метра.