Дефицит на предлагането на суров петрол на световните пазари през тази година предвижда Международната агенция по енергетика (МАЕ) вместо прогнозирания през февруари излишък заради очакваното удължаване на срока на редукциите на добива на членовете на ОПЕК+ и през второто полугодие. Саудитска Арабия и партньорите й се договориха в началото на март да продължат да помпат по грубо 2 млн. барела на ден по-малко до края на юни. И експертите на МАЕ смятат, че тези мерки ще се задържат до 31 декември заради “усилията на групата да балансира петролните пазари”.
Основните заключения от огласения на 14 март месечен анализ на МАЕ са, както следва:
- Глобалното потребление на петрол се очаква да нарасне с 1.7 млн. барела дневно през първото тримесечие на годината заради по-добрата икономическа перспектива на Съединените щати и по-интензивното трупане на запаси. За цялата 2024-а търсенето е ревизирано нагоре със 110 хил. барела на ден спрямо февруарската прогноза – до 1.3 млн. барела. Това количество е по-ниско от миналогодишните 2.3 млн. барела дневно защото ръстът на глобалното потребление се връща към историческия си тренд, а използването на електрически коли намаляват търсенето на горива;
- Световното производство на черно злато ще падне с 870 хил. барела на ден през първото тримесечие на 2024-а спрямо последните три месеца на 2023-а заради прекъсванията на добива, наложени от лошото време и новите ограничения на ОПЕК+. От второто тримесечие държавите извън картела се очаква да доминират производствения ръст след като някои членове на ОПЕК+ обявиха, че удължават допълнителните доброволни редукции в подкрепа на пазарната стабилност. Глобалното предлагане за цялата 2024-а се предвижда да се увеличи с 800 хил. барела дневно до 102.9 млн. барела;
- Производството на рафинирани петролни продукти ще нарасне от февруарския минимум от 81.4 млн. барела на ден до върховите 85.6 млн. през август. За цялата година ръстът ще е 1.2 млн. барела дневно до средно 83.5 млн. барела заради търсенето в Близкия изток, Африка и Азия;
- Глобалните петролни резерви са се увеличили с 47.1 млн. барела през февруари. Ръстът е доминиран от офшорните запаси защото корабният износ на черно злато е бил рекордно висок, а атаките срещу кораби в Червено море са задържали значителни количества петрол на танкерите. Глобалните резерви са намалели с 48.1 млн. барела през януари, като страните от ОИСР са складирали най-малки количества за последните 16 месеца;
- Котировките на фючърсните контракти на сорт “Брент” са се повишили с 2 щ. долара на барел през февруари заради продължаващите атаки на хусите в Червено море. Петролните танкери изминават по-големи разстояния, заобикаляйки Африка, поради което по-големи количества гориво се задържат на вода и допълнително притискат пазара в Атлантическия басейн.
Цените на базовите петролни сортове се движат в ограничен диапазон от началото на март защото пазарът вече е включил в тях удължаването на доброволните редукции на добива на ОПЕК+ до края на юни. Кошницата от петролни сортове от Северно море е поскъпнала с 2.13 долара за барел – до 84.66 долара за барел през февруари заради продължаващите атаки срещу танкери в Червено море и по-дългите маршрути за транспорт. Складовите запаси в наземните хранилища са намалели за седми пореден месец до най-ниското си равнище от поне 2016 година защото нарушенията на търговските потоци са увеличили използването на съхранявани в бункери горива.
Подобно на 2023-а, предлагането на черно злато от производителите извън ОПЕК+ ще надхвърли ръста на търсенето. Тяхното производство, оглавено от Съединените щати, се очаква да нарасне с 1.6 млн. барела на ден през тази година спрямо 2.4 млн. барела дневно през миналата когато световният добив се увеличи с 2 млн. барела на ден – до 102 млн. барела дневно. Значителен ръст на производството ще дойде от Гвиана, Бразилия и Канада, като и трите държави вероятно ще помпат рекордно високи количества през тази година. Общо страните от американския квартет извън ОПЕК+ се предвижда да добавят по 1.3 млн. барела дневно ново петролно производство през 2024-а.
Иран, който през миналата година беше на второ място в света след САЩ по ръст на доставките, се очаква да увеличи производството с нови 280 хил. барела дневно.
В 12.45 ч. българско време на 14 март фючърсните контракти на петрола сорт “Брент” за доставка през май се котираха за 84.51 щ. долара за барел. Американският лек суров петрол за доставка през април се предлагаше за 80.03 долара за барел.