Градският прокурор Илиана Кирилова не се яви пред комисията за “Нотариуса”

Нотариуса, Илиана Кирилова

Градският прокурор Илиана Кирилова не се яви на заседанието на временната парламентарна комисия, която трябва да провери всички факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Мартин Божанов – Нотариуса.

Заседанието бе насрочено за 16 часа, а малко преди това тя изпратила писмо, в което обяснила защо няма да се яви.

Неговият текст бе прочетен в началото на заседанието от председателя на комисията – Никола Минчев. Илиана Кирилова пише, че в качеството й на административен ръководител на Софийска градска прокуратура тя е запозната, че се водят няколко съдебни производства с предмет на доказване, анонсирани по темата на заседанието на временната комисия, в това число и такива, по които има привлечени обвиняеми.

Нещо повече по едно от произвдоствата вече има внесен обвинителен акт, а за предприетите действия Софийската градска прокуратура своевременно е информирала българската общественост.

“Имайки разрешение по член 198 от НПК” (а именно за разкриване на следствена тайна, уточни Минчев), “дадох подробно интервю пред една медия, защото, независимо от внушенията, които се нагнетяват в общественото пространство, че в прокуратурата като цяло работят „мафиоти“ и „престъпници“, СГП и изобщо прокуратурата вярва, че българската журналистика е тази, която стига най-бързо до българските граждани“, завърши Минчев цитата.

След като стана ясно, че заседанието се проваля, Настимир Ананиев от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” посочи, че имал около девет – десет въпроса, които е искал да й зададе. Като за начало той започна с това, че доколкото му било известно, Кирилова използвала “вратичка” в прокуратурата за назначения. С едва дума, избягвайки конкурса, тя била назначена по изключение. Тя не била изключение обаче, защото почти две трети от магистратите в прокуратурата били назначавани по подобен начин.

Също така той искал да я попита дали е вярно, че тя е много близка с Пепи – Еврото, тъй като работила с него в продължение на 10 години като следовател. На следващо място Настимир Ананиев попита за работата й по случая с КТБ, както и дали са верни твърденията, че тя има шестима заместници, от които четирима – назначени по изключение. Единият от тях е Иво Илиев, споменат като човек, който е посъветвал районния прокурор Зартова да назначи двама от заместниците си. По-конкретно Ананиев посочи, че Иво Илиев, заедно с Радослав Димов, препоръчали на Зартова – Тодор Куюмджиев и Иван Стефанов.

От своя страна Бойко Рашков коментира, че на Илиана Кирилова и шестима заместници са й малко, тъй като на него не му е известно тя да има и един обвинителен акт, написан и внесен в съда. Ето защо Рашков й пожела Борислав Сарафов да й помогне да получи още шестима души – заместници.

Той бе категоричен, че под нейно ръководство не е извършвано никакво случайно разпределение на делата, а винаги са били определяни удобни прокурори. Рашков добави, че ако Кирилова бе дошла на заседанието, той щял да я попита как така се е стигнало до решението прокурорът Йордан Петров от Софийската градска прокуратура да изготви обвинителен акт срещу човек, за когото се знае, че са в близки отношения, а по-конкретно срещу прокурора Константин Сулев от Софийската районна прокуратура.

Рашков отговори на въпроса на Настимир Ананиев дали Илиана Кирилова е била близка с Петър Велков Петров – Еврото. Той потвърди този факт, пояснявайки, че Пепи Еврото е бил дълго време неин ръководител в качеството си на директор на Столичното следствие, инсталиран на поста от Сотир Цацаров. Рашков добави, че ако е имал възможност, е щял да попита Илиана Кирилова дали й е известно Петър Петров – Еврото да е записвал съдии и прокурори и други хора, посетители на ресторанта “Осемте джуджета” с цел поставянето им в някаква форма на зависимост. Рашков поясни, че за това има събрани факти от група млади прокурори, работили по случая само в рамките на десетина дни. Тяхната работа обаче била прекъсната, защото се появил процесуален проблем, който не им позволил да продължат по-нататък разкритията си.

В края на изказването си Бойко Рашков обобщи, че би питал и Илиана Кирилова, и Борислав Сарафов, ако бъде поканен, дали виждат някакъв проблем в прокуратурата и ако да – какво мислят да предприемат, за да се справят с него. Депутатът от ПП-ДБ призна, че на него от 80-е години досега не му е известно в прокуратурата да е имало такава мафиотска структура, каквато съществува в момента. И то именно в прокуратурата, на която цялото общество разчита, че ще разкрива престъпления.

Независимият депутат Радостин Василев коментира споменатия вече Йордан Петров, подчертавайки, че той е разкрил таен свидетел и така е застрашил живота му. След получени заплахи тайният свидетел отказал да свидетелства срещу Борилав Сарафов и Пепи – Еврото.

Накрая Гроздан Караджов от “Има такъв народ” определи коментарите на колегите си като разгърната самодейност и сценично майсторство. Причината – те пресъздали статия в “Свободна Европа”, публикувана днес (14 март), и си направили самореклама като борци за правдата и справедливостта, въпреки че фактите, с които обвиняват Илиана Кирилова, ги знаят от медиите.

Заседанието завърши с това, че председателят на комисията Никола Минчев от ПП-ДБ се съгласи със съпартиеца си – Константин Бачийски, че Илиана Кирилова трябва да бъде поканена още веднъж на изслушване, но този път и с други хора, от които депутатите биха искали да получат важна информация по казуса с Мартин Божанов – Нотариуса.

Досега във времената комисия беше изслушано цялото бивше ръководство на Софийската районна прокуратура, съдия Владислава Цариградска, както и пострадалите от групата на Нотариуса – Ивайла Бакалова и Веселин Денков, както и гръцките бизнесмени Йоаким Каламарис и Анастасиос Дикос.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст