Със 149 гласа “За” (60 от ГЕРБ-СДС, 47 от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”, 34 от ДПС и 8 от “Има такъв народ”), 50 – “Против” (двама от ПП-ДБ, 30 от “Възраждане” и 18 от “БСП за България”) и 3 – “Въздържал се” – (двама от ПП-ДБ и един от “Възраждане”) парламентът прие на първо четене споразумението между правителствата на България и САЩ за сътрудничество по проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“.
Въпросното споразумение е подписано в София на 12 февруари 2024 година и за да го защити в пленарната зала беше дошъл енергийният министър Румен Радев.
След гласуването председателят на енергийната комисия Делян Добрев предложи срокът между първо и второ четене да бъде съкратен на три дни, както и днешното заседание да бъде удължено до второ гласуване на промените в Закона за безопасно използване на ядрената енергия. И двете предложения бяха приети, въпреки негодуванието от страна на опозицията от страна на “Възраждане” и “БСП за България”.
По време на дебатите преди гласуването на споразумението от опозицията изразиха възмущението си, че никъде не била записана целта на споразумението. В същото време било уточнено, че САЩ изразяват силния си интерес за улесняване използването на американската банка “Експорт Импорт” и финансовите им институции. Друга критика бе, че в споразумението не е записана никаква цена и то поради факта, че така се дава възможност тя непрекъснато да бъде повишавана. Спомена се сумата между 20 млрд. долара и 30 млрд. долара, но от опозицията предположиха, че тя постоянно ще се увеличава.
Депутатът от “БСП за България” Борислав Гуцанов изрази притеснението си, че споразумението всъщност представлява идеен проект без никакви документи, с който обаче се дава разрешение за строеж на ядрена централа. Той засегна и проблема, че новата ядрена мощност ще се изгражда по технологията АР-1000 на компанията “Уестингхаус” (“Westinghouse”), каквато до този момент има само една действаща в света.
Румен Гечев от “БСП за България” обърна внимание на няколко проблема – първо, че “Уестингхаус” е канадска фирма и това прави необяснимо защо България подписва договора със САЩ, които не са неин собственик. На второ място той бе категоричен, че споразумението не отговаря на никакви пазарни принципи, тъй като представлява празен чек. По думите му това било практика на “Уестингхаус”, която никога не посочвала таван на цените, и заради това в Чехия, където имат сходен проект, отказали да работят с нея.
В края на изказването си Румен Гечев предизвика смях и ръкопляскания, с думите: Тези, които предлагат брутално непазарно и обвързващо българския народ с незнайно какви плащания, да си вдигнат двете ръце и да се предадат в най-близкото поделение на МВР!
Чуха се критики и срещу лицето, подписало споразумението от американска страна. По този повод министър Румен Радев обясни, че това е Андрю Уайт, помощник-секретар в департамента по енергетика на Съединените щати, който отговаря за международните споразумения. Радев обясни, че става въпрос за междуправителствено споразумение, в което изрично се подчертава, че всяка от страните съблюдава стриктно процедурите и законодателствата на своите държави. Освен това то е нотифицирано от страна на Европейската комисия по линия на член 103 от Договора за Евратом.
Обяснението на министъра също провокира насрещни критики и въпроси – защо е необходимо междуправителствено споразумение да се приема от парламента. Без да дочакат отговор от министъра, представителите на опозицията отговориха вместо него, пояснявайки, че той се притеснява, че след време може да носи наказателна отговорност за това, че е подписал неизгодно за страната си споразумение.
Председателят на Народното събрание Росен Желязков обърна внимание на поставилия въпроса депутат от “БСП за България” Христо Проданов, че става въпрос за законопроект за ратификация на международен договор, нещо което се прави от парламента по силата на Конституцията и Закона за международните договори.